Eskişehir Kent Konseyi bilinçli su tüketimi için harekete geçti

Eskişehir Kent Konseyi, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü’nde farkındalık yaratmak amacıyla kırsal mahallelerde “Bilinçli Sulama İçin Eğitim Buluşmaları” başlattı. İlki Gündüzler Mahallesinde başlayan eğitimlere çiftçiler yoğun ilgi gösterdi.

ESKİŞEHİR 18.06.2021, 17:37
Eskişehir Kent Konseyi bilinçli su tüketimi için harekete geçti
banner11
banner223

Çevre Sağlık Çalışma Grubunun gönüllü ziraat mühendisleri tarafından verilecek eğitimlerde dengeli ve düzenli sulama, toprak koruma teknikleri gibi konularda farkındalığın artmasına katkı sağlamak amaçlanıyor. İlki Gündüzler Mahallesinde başlatılan Bilinçli Sulama İçin Eğitim Buluşmalarında konuşan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, bilinçli su kullanımı konusunda toplum olarak hassasiyetin arttırılmasının önemine değindi. Akçasoy “Biliyoruz ki zaten iklim değişikliği nedeniyle mevcut kullanılabilir su kaynakları baskı altında olan kırsalımızda, sadece yaz aylarını veya sadece hafta sonlarını geçirmek için gidenlerin eski sulama anlayışıyla, ekolojik kurallara aykırı bir şekilde yaptıkları bahçe ve çim sulamaları da eklenince, o mahallelerimizde daimi ikamet eden hemşehrilerimizin ihtiyaç duydukları suyun karşılanmasında sıkıntılar meydana gelmektedir. ”diye konuştu.

Çevre ve Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder ise “Unutmayalım ki su, sonsuz bir kaynak değildir. Yenilenebilir özelliği olmasına rağmen; bilinçsiz sulama yöntemleri ile ortaya çıkan israf çok büyük boyutlara ulaşmaktadır ayrıca sulu tarımın giderek yaygınlaşması, su kaynaklarının kullanım miktarını ve kalitesini her geçen gün daha da azalmaktadır. Bundan dolayıdır ki, kentimizdeki mevcut su kaynaklarımızın korunması ve kullanılması bizler için özel bir öneme sahiptir. ”dedi.

Eğitimlerin soru cevap bölümünde çiftçilerin yaşadığı sorunlara çözüm önerileri getirildi.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@