Eskişehir emekli kenti olmaya aday!

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Sanayileşmediğimiz sürece Eskişehir’imiz maalesef emekli kenti olmaya aday” dedi.

Eskişehir 25.02.2021, 15:14
Eskişehir emekli kenti olmaya aday!
banner11

Kanal 26’da Muharrem Esen’in konuğu olan Kesikbaş, şunları kaydetti: 
Eskişehir’in orta gelir tuzağından kurtulması gerekir. Eskişehir yıllardır 10 bin Dolar milli gelire sahip. Bunun 16 bin dolar seviyesine ulaşması lazım. O yüzden sanayiyle büyümek çok önemli. Eskişehir tasarlanırken elbette bizler de bunu destekliyoruz öğrenci kenti, üniversite kenti olsun, turizm kenti olsun hizmet sektörü de büyüsün bunlar bu kent için fevkalade önemli konular ama sanayisinin de en üst seviyede büyümesi gerekiyor. Sanayisinin çok daha ihracata yönelik gelir getiren bir sanayi olması gerekiyor.”

KENTİ ZENGİNLEŞTİRMEK GEREKİYOR
“Son günlerde yapılan tartışmalara da bakıyorum… Sanayileşmediğimiz sürece Eskişehir’imiz maalesef emekli kenti olmaya aday. Bugün 80-100 bin öğrenci gelmiyor diye kentin gelirlerinde önemli bir kayıp var. Turizmle ilgili altyapı hazır, yatırımlar var… Oteller açıldı ama turist gelmiyor… Kenti fakirleştirmeyelim, kenti küçük bırakmayalım. Kenti zenginleştirmek gerekiyor. Bunun için üretim gerekiyor, sanayi gerekiyor. En büyük özlemlerimden biri Eskişehir’i sanayi anlamında küresel bir kent haline getirmek. İtalya’da Torino örneği var. Turizm de güçlü, üniversiteleri de güçlü ama endüstrisi de hala İtalya’da en çok konuşulan kentlerden bir tanesi.”

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@