Eskişehir'den Köstence’ye ziyaret

Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı belediyeleri ve meclis üyelerinden oluşan heyet Romanya'nın Köstence Belediyesini ziyaret etti.

ESKİŞEHİR 29.09.2021, 15:34
Eskişehir'den Köstence’ye ziyaret
banner11
banner223

Köstence ile işbirliğinin geliştirilmesi için gerçekleştirilen ziyarete Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteri Ayşe Ünlüce, meclis üyeleri ve belediye bürokratları katıldı.

Ziyarette Köstence Belediye Başkanı Mr. Vergil Chitac, İl Meclis Başkanı Mr. Mihai Lugu, Köstence Vali Yardımcısı Mrs. Secyl Suliman, Türkiye Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul ve Türk-Müslüman Tatar Demokratik Birliği Başkanı Mr. Gelil Eserghep ile bir araya geldi. Köstence Belediye Başkanı Mr. Vergil Chitac'ın daveti üzerine 26-29 Eylül tarihleri arasında Köstence'de bulunan heyet gerçekleştirilen toplantıda Covid-19 ile mücadele, pandemi sonrasında ekonomik iyileşme çözümleri, yerel altyapı, turizm, yeşil enerji, sürdürülebilir kalkınma konularında fikir alışverişinde bulundu.

2015 yılından itibaren Eskişehir ile Tepebaşı ilçesinin kardeş şehri olması sebebiyle yakın ilişkilerinin olduğunu belirten Köstence Belediye Başkanı, bu ilişkilerin daha da geliştirilmesini sağlamak istediklerini belirtti. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise toplantıda iş birliği ilişkilerinin geliştirilmesi için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını ve Köstence'de Türk yatırımlarını güçlendirmek için ticaret ve turizm alanlarında işbirliği yapabileceklerini önerdi.

Eskişehirli iş insanları ve yatırımcılar ile birlikte Köstence'ye tekrar geleceğini belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, misafirperverliği için Köstence Belediye Başkanı başta olmak üzere kendilerini ağırlayan herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in önceden belirlenen programı sebebiyle ziyarete katılamadığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce işbirliği çalışmalarını destekleyeceklerini ifade ederek, Romanya'da yaşayan Türk ve Müslümanların kimliğinin korunmasını sağladıkları için tüm yetkililere teşekkür etti.

Ziyaretin ikinci gününde ise Eskişehir heyeti, ilk olarak Ticaret, Sanayi, Denizcilik ve Ziraat Odası Genel Müdürü Ion-Danut Juganaro ile bir araya geldi. Juganaro ile Köstence'nin ticareti ve turizmi hakkında görüşen heyet daha sonra Denizcilik Müzesi ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülecek şehrin simge binası olan Casino'yu gezerek, binanın restorasyonu hakkında bilgi aldı. Son olarak ise Köstence Ulusal Şirket Deniz Limanları İdaresini ziyaret eden heyet, Liman Başkanı Florin Goidea ile buluştu.

Yorumlar (0)
19
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@