Eskişehir 'de okullarda vaka sayıları artıyor

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, "Eskişehir 'de okullarda vaka sayıları artıyor. Öğrencilere ve öğretmenlere yaygın test yapılmalıdır" dedi.

Eskişehir 20.10.2020, 11:58 20.10.2020, 17:27
Eskişehir 'de okullarda vaka sayıları artıyor
banner11

Başkan Alkan, "Okullarda yüz yüze eğitimin genişletilmesinin salgına etkisiyle ilgili tartışmanın, sağlıklı sürdürülmesi ve ne yapılacağına alanın tüm öznelerinin katılımıyla birlikte karar verilmesi gerekmektedir . Eskişehir Eğitim Sen Şubemize ulaşan kimi bilgiler okullarda salgına karşı alınan önlemlerde eksikliklerin devam ettiği ve olumsuz durumların yaşandığı yönündedir" diye konuştu.

Her gün yeni covit tanısı haberleri geliyor
Alkan: Okul öncesi eğitim kurumları başta olmak üzere hergün neredeyse yeni covit tanısı haberleri gelmektedir. Salgınla mücadele ancak bilimsel çalışma, ortak akıl ve şeffaf bilgi ile mümkündür. MEB, alandaki tüm bilgileri alanın tüm özneleri ile paylaşmalı ve ortak akılla kararların alınabileceği mekanizmalar geliştirmelidir.

Okulların fiziki yapısı öğrencilere ve gereksinimlere uygun olmalı
Taşımalı sistemin Eskişehir dahil Türkiye de ihaleleri yapılamadı. Buna rağmen MEB, “ Yaşayan Okullar Projesi” adı altında yeni bir proje başlattıklarını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı, okulu öğrencinin kendisini içinde iyi hissedeceği mekânlara dönüştürmeyi hedeflediklerini söylüyor. Eğitim Sen de okulun öğrenci yaşantısında kapladığı alanı ve önemi dikkate alarak okulun fiziki yapısının öğrencilere ve gereksinimlerine uygun olması gerektiğini ifade etmektedir. MEB’e bu konuda samimi ise önerimiz önce köy okullarından başlanması ve kapalı olan köy okullarının açılmasıdır. Okulların yaşayan mekânlara dönüşmesi isteniyorsa ki öyle olmalıdır, öncelikle köy okullarını açarak yaşatmaya başlanabilir. Aksi durumda bu projenin de diğerleri gibi, kamuoyunda eğitim alanında sorunlar çözülüyor algısı yaratma hedefli olduğu değerlendirmesini yapmak kaçınılmaz olacaktır.

Yorumlar (0)
11°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@