Eskişehir'de çevre katliamları istemiyoruz!

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, Tema Vakfı, Eskişehir Çevre Derneği, Sivrihisar Kaymaz'daki Koza Altın A. Ş. önünde basın açıklaması yaptı.

Eskişehir 04.07.2020, 17:09
Eskişehir'de çevre katliamları istemiyoruz!
banner11

Basın bülteninde yapılan açıklamada, "Bugün burada Sivrihisar ilçemizin Kaymaz ve Karakaya mahalleleri arasında yapımına başlanan ikinci siyanürlü atık barajına karşı bölge halkının mücadelesinde yanlarında olduğumuzu bildirmek için Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubumuz, Tema Vakfı gönüllüleri ve Eskişehir Çevre Derneği gönüllüleri olarak bir araya geldik.
Tüm dünya Covid -19 hastalığı ile mücadele ederken , Kayyum yönetimindeki bir şirketin inşa etmeyi planladığı siyanürlü atık barajı için yangından mal kaçırırcasına, bölge halkı bilgilendirilmeksizin ÇED raporu hazırlanmış, bu ÇED raporu çevre bakanlığı tarafından jet hızıyla onaylanmış ardından barajın yapımına başlanmıştır. Bölgede halihazırda bir adet siyanürlü atık barajı varken , ikinci bir dev baraj yapılması ve bunun kullanıma açılması geri dönüşü olmayan çevre felaketlerine yol açacaktır. Ayrıca bilinen en tehlikeli zehirlerden biri olan siyanürün bu barajda biriktirilmesi ve toprağa karışması gerek canlılar için gerek ekosisteme vereceği zarar açısından büyük bir tehdittir.

Bununla birlikte Beylikova , Mihalıççık ve Sivrihsar ilçelerimize bağlı 5 mahallede yapılması planlanan Krom Manyezit Ocağı saha genişletmesi projesinin hayata geçmesi durumunda yaklaşık 200 bin ağaç kesilecek olup bunun yanı sıra tesbiti yapilmayan ağaç sayısı bilinmemektedir.
Bizler bugüne kadar Çevre Katliamlarına karşı verdiğimiz mücadelemizi Kaymaz’da da kararlılıkla vereceğimizi buradan bir kez daha belirtiyor, Kayyum yönetimindeki şirketin Siyanür havuzu inşaatını durdurarak , bölge halkının ve Eskişehir’imizin devlet eliyle zehirlenmesi projesine son vermesini talep ediyoruz . Ayrıca Beylikova,Mihallıçık ve Sivrihisar ilçelerimizin 5 mahallesini kapsayan ve 200 bin ağacın kaderini belirleyecek olan Manyezit Ocağı saha genişletme projesinin iptal edilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Eskişehirde Çevre Katliamları istemiyoruz ! ‘’Havası, Suyu, Doğası Kirlenmemiş, Doğal Güzellikleri Bozulmamış, Sağlıklı Eskişehir için Çevre Katliamlarına, Siyanürle Altın Aramaya ve Kömürlü Termik Santrallere HAYIR diyoruz. ‘’ ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@