Eskişehir 112’nin bu istasyonları ‘annelere’ özel

Eskişehir 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde personelin yüzde 60’dan fazlası kadınlardan oluşurken, anne olan personelin bebekleriyle daha fazla vakit geçirmesi ve pratikliklerini kaybetmemeleri için özel olarak kurulan 2 acil sağlık hizmetleri istasyonu dikkat çekiyor.

Eskişehir 03.12.2020, 14:03
Eskişehir 112’nin bu istasyonları ‘annelere’ özel
banner11

Anne istasyonu olarak bilinen istasyonda yeni anne olan yaklaşık 10 yıldır acil tıp teknisyeni olarak görev yapan Duygu Çakır, mesleğini sevdiğini ve giderek artan bir sevgiyle görevine devam ettiğini söyledi. Mesleğe yönlenmesinde ablasının da acil tıp teknisyeni olmasının etkisi olduğunu belirten Çakır, “Anne olduktan sonra gittiğim görevlerde duygusal anlamda değişim yaşadım, müdahale ettiğim çocuklara kendi çocuğummuş gibi annelerine ise bir yakınımmış gibi empati yapıyorum. Pandemi sürecinde çocuklarıma virüsü taşımamak için uzun süre ayrı kaldım, işe her geldiğimde geri dönemeyecekmiş korkusu oluşuyor” dedi.

‘ARTIK DAHA ŞEFKATLİ VE DUYGUSAL BİR PROFESYONELİM’

10 yıldır paramedik olarak görev yapan Emine Çankaya Şimşek’de anne olduktan sonra mesleki profesyonelliğin yanında anne şefkati ve duygusallığının işin içine girdiğini ifade etti. Her göreve çıktığında kendi çocuğunu düşünerek müdahale ettiğini anlatan …. “Müdahale ettiğim hasta çocuksa, gebeyse ya da lohusaysa bunların hepsini yaşadığım için empati kurarak yaklaşıyor ve endişelerini anlayarak sakinleştirmeye çalışıyorum. Ambulansta kadın olmanın fiziksel zorluk dışında bir zorluğu olmadı. Sadece halkın beklentisi fiziksel olarak ‘siz nasıl taşıyacaksınız erkek personel yok mu? gibi söylemlerine maruz kalıyoruz. Bir vakamda çocuk parmağını demire sıkıştırmıştı, itfaiye gelip kurtardı ancak ben o zaman yeni anne olmuştum ve kurtarma olduktan sonra ağlamaya başladım” şeklinde konuştu. Bir çocuk annesi ve 6 yıldır Eskişehir 112’de görev yapan Sibel Bakış ise anne olduktan sonra anne, anne adayı ve çocuklara müdahalesinde çok daha duygusal olduğunu, çocuk ve annelerinin endişelerini anlayıp müdahale ederken çok daha açıklayıcı olduğunu ifade etti.

10 yıllık sağlık çalışanı ve 3 yıldır Eskişehir 112 bünyesinde görev yapan Şeyma Ünlü ise “Paramedik ve 1 çocuk annesiyim. Anne olmadan önce çocuk vakalarım ön planda iken, anne olduktan sonra ailesinin de ne hissettiği benim için önemli olmaya başladı. Meslek hayatındaki en büyük korkum kendi aileme ve sevdiklerime vaka olarak gitmem” dedi.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@