Enerji Dağıtımında Akıllı Sistemler Geliştirilecek

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü ile EnergyHUB Ar-Ge ve Teknoloji Sistemleri Anonim Şirketi arasında “Enerji Dağıtım Sektöründe yapay zeka destekli akıllı sistemler geliştirilmesi” amaçlı işbirliği protokolü imzalandı.

Eskişehir 19.08.2021, 09:52
Enerji Dağıtımında Akıllı Sistemler Geliştirilecek
banner11

Protokol ile araştırmalar yapılıp uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını sağlamaya yönelik olarak Ar-Ge kapsamına giren konularda ESOGÜ ile EnergyHUB arasında yapılacak/yapılabilecek iş birliğinin genel çerçevesi belirlendi.

EnergyHUB enerji sektöründeki bağımsız sermayeli ilk kuluçka merkezi konumunda olup sektör özelinde teknoloji odaklı Ar-Ge projelerine, start-up’lara, orta ve ileri düzey girişimlere yatırım yapmaktadır. ESOGÜ’de de sektör iş birliği ile yürütülen ve sunulan Ulusal fon ve AB Destekli projelerde enerji dağıtım sistemlerin veri odaklı izlenmesi, kontrolü vb. konularda Ar-Ge çalışmaları yürütülmektedir. ESOGÜ ile EnergyHUB arasında yapılan iş birliği çerçevesinde enerji sektörünün geleceğini şekillendirecek ürün odaklı yapay zeka destekli Ar-Ge projeleri oluşturulması planlanmaktadır.

İş birliğine ilişkin yapılan açıklamada dijital dönüşüm çalışmaları ile beraber yapay zekanın tüm sektörlerde olduğu gibi enerji dağıtım sistemleri alanında da önemli gelişmelere yol açtığı belirtilerek bu iş birliği kapsamında kurumların mevcut birikimleri ile enerji dağıtım sistemleri alanında ülkemizdeki paydaşların ihtiyaç duyduğu sistemlerin geliştirilmesine destek olunmasının amaçlandığı ifade edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@