banner90

Ekonomik boyutu oldukça fazla olacak

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, elektrik kısıntısı nedeniyle fabrikaların dört gün üretime ara vereceğini belirterek, “Ekonomik boyutu oldukça fazla olacak“ dedi.

ESKİŞEHİR 23.01.2022, 15:35
Ekonomik boyutu oldukça fazla olacak
banner11
banner223

Kesikbaş, Kanal 26’da Arif Anbar’ın programına konuk oldu. Başkan Kesikbaş, 24-28 Ocak’ta yapılacak elektrik kısıntısı hakkında şunları kaydetti: “Sanayicimiz 2020 ve 2021’de pandemi ve her türlü zor şarta rağmen iyi bir performans gösterdi. Gerçekten sıkıntılı günlerdi. Yurt dışına çıkamıyorduk, onun dışında hammadde tedarik zinciriyle ilgili zaten kısıtlar vardı. Hammadde maliyeti uçmuştu. Doğalgaz üç buçuk katına çıkmıştı. Elektrik 2,3 katın çıkmıştı. Tam bunlara böyle alışırken şimdi paranız olsa da üretemiyorsunuz. Tabi hoş değil…”
İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz
“Üretimi yaralayacak, zor duruma sokacak. Taahhütlü işi olanlar var, ihracatı kapıda bekleyenler var… Böyle bir dönem için de… Bi de bunun son dakikalarda olması sıkıntılı. Planlı olsa önlem alınabilirdi. Ama şimdi kapanıyoruz. Önümüzdeki dört gün içinde ciddi kısıt var ki zaten enerji olmadığı zaman fabrikalar kapanacak. Bunun başka izahı yok. 54 yaşındayım, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. En azından ben ilk defa karşılaşıyorum. Doğalgaz ile ilgili bi şeyler oluyordu ama… Günün sonunda fabrikalar dört gün üretime ara veriyorlar. Sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz, Allah yardımcımız osun. En hasarsız şekilde bunu atlatacağız ama bu işin ekonomik boyutu oldukça fazla olacaktır. Dört beş gün üretim yapmamak ciddi sıkıntı… Bunu da çözeceğiz, neleri çözmedik ki Türkiye’de… Bir tek uzaylıların inmediği kaldı…”

Yorumlar (0)
21
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@