Eğitim emekçileri ölüyor! Aşılar nerede?

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, "MEB, bütün dünyaya Türkiye’ de eğitim emekçilerinin aşılamada öncelikli olduğu reklamını yaparken eğitim emekçileri hayatlarını kaybediyor" dedi.

Eskişehir 08.04.2021, 14:54
Eğitim emekçileri ölüyor! Aşılar nerede?
banner11

Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan Eskişehir Eğitim Sen Şubesi üyeleri "Eğitim emekçileri ölüyor! Aşılar nerede?" diye sordu.

Grup adına açıklama yapan Başkan Alkan'ın açıklaması şöyle:

"Eğitim emekçileri olarak risk altındayız! Aşı olanlar bizi duysun diye uzun süredir bağırıyoruz. Bakan aşı olunca bizde aşılandık mı? Eğitim Sen olarak ülkenin dört bir yanından bu soruyu bugün tekrar soruyoruz.

Salgın yönetimi sınıfta kaldı. Vaka artışında dünya da nüfusa oranla 1. sıradayız. Yan gelip yatıyorsunuz diyenlere sesleniyoruz: Mart ayından itibaren 17 eğitim emekçisi hayatını kaybetti.

Okullar sadece maske dağıtmak ile açılmaz dedik. Siyaset yapıyorsunuz dediler. Evet, eğitim emekçilerinin, emekçi çocuklarının hakkını korumak, sağlığını korumak için siyaset yapıyoruz. Bakın Eskişehir'de yüzlerce okulda, öğrenciler ve öğretmenler covit geçirdi. Bu faturayı kim üstlenecek?

Tam kapanma zorundadır diyoruz. Uzaktan eğitime geçmek sorunu çözmez, şartlar oluşturulup, okullar açılsın istiyoruz.

Bugün Eskişehir’de gerekli önlemler alınmadan okullarda sınavlar devam ediyor. Yine anaokullarında, meslek liselerinde ve özel eğitim gerektiren öğrencilerin olduğu okullarda yüz yüze eğitim devam ediyor. Bu okullarda derse giren öğretmenlerin aşıları yapıldı mı? Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Lafla peynir gemisi yürümez! İcraat bekliyoruz. Mart bitti Nisan da bitecek aşılarımız nerede?

Mutasyona uğramış bir virüse karşı sadece öğretmenler değil eğitim emekçilerinin tamamı, öğrencilerimizin tamamı savunmasız bir haldedir.

O kadar zor şartlarda eğitim veren arkadaşlarımız var ki bugün aramızda. Maske, hijyen ve mesafe konusunda gereğini yapamayan özel eğitim gerektiren öğrencilerin eğitimi için fedakarca çalışan eğitim emekçileri ne zaman aşılanacağız diyor. Yine Anaokulunda çalışan arkadaşlarımız, meslek dersleri öğretmenlerimiz risk altındayız diyor,

Ama öncelik hakkımız yok. Diğer yandan Sağlık Bakanı futbolcuların aşılanmasına onay veriyor ve eğitim emekçilerinden de aşı olmamamıza rağmen aşı olmuşuz gibi çalışmamız isteniyor. Eğitim emekçilerine verilen değer ortadır.

Eğitim emekçileri olarak biz maalesef öğrencilerimiz ile birlikte salgınla baş başa bırakıldık.

Taleplerimiz ortadadır. Kitlesel aşılama, düzenli test ve acil tam kapanma ile kamusal önlemler ve bilimsel salgın yönetimi. Devlet destekli ekonomik tedbirler alınsın İşçileri, esnafları ve emekçileri salgına karşı koruyun.

Eğitim Sen olarak tüm eğitim emekçilerinin, öğrencilerimizin ve velilerimizin güven duygusu içinde yüz yüze eğitime geçilebilmesi için aşı ve diğer tüm tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi yönünde taleplerimizi arttırarak devam ettireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Eğitim bileşenlerinin en temel hakkı olan sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye devam edeceğiz."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@