Doç. Dr. Selami Doğan, "Ülkemizde sağlık sektörü daha disiplinli adımlar atmalı."

Eskişehir. Net’e konuşan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selami Doğan, Almanya’da hasta takibinin her aşamasında farklı bir uzmanın ilgilendiğini ifade ederek “ Bunu Almanya’da çok yaşadım, hastamla sadece ben ilgilenemiyorum; hâlbuki bu süreçle ben bizzat ilgilenmek istiyorum. Bundan dolayı Türkiye’de çalışmayı tercih ediyorum. Tabi bununla beraber disiplin konusunda ilerlememiz şart” dedi.

Eskişehir 16.07.2019, 15:01
Doç. Dr. Selami Doğan,
banner11

Merve Akman’ın konuğu olan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selami Doğan, Türkiye’de kalp çalışırken bypass ameliyatı yapabilen on kişiden birisi. Uzun yıllar Almanya’da mesleğini icra ettiğini belirten Doğan, Türkiye’de çalışmayı tercih etmesinin nedenleri arasında “Bir kalpçi olarak, ameliyatı yapan olarak Türkiye’de benim en büyük avantajım, hastayı a’dan z ‘ye kadar ben tedavi ediyorum. Hastayı görüyorum, bilgilendiriyorum, ameliyatını yapıyorum, kontrollerini yapıyorum ve uzun dönem takibini yapabiliyorum. Türkiye’nin bu avantajı var. Hasta bundan çok faydalanıyor ve bende yaptığım işin hasta üzerinde nasıl etkili olduğunu bire bir görüyorum” sözlerini dile getirdi.

Almanya’da ise bu aşamaların daha farklı olduğunu belirten Doğan “ Almanya’da hastanın tedavisinde bir zincirde altı yedi tane farklı uzman vardır. Hastaya tanı koyan farklıdır, ameliyata ikna eden farklıdır, ameliyata hazırlayan farklıdır, ameliyata giren üç tane doktor vardır ve üç saatlik ameliyatta birkaç doktor vardır. Hastayı kapatmayı farklı bir kişi yapıyor, yoğun bakımda takibini farklı bir doktor yapıyor ve serviste takibini yine farklı bir doktor yapıyor. Uzun vadede hasta iyi mi oldu, kötü mü oldu ne oldu başka doktorlar görüyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE DİSİPLİNSİZLİK VAR

Disiplinli çalışmanın çok daha avantajlı olduğunu dile getiren Doğan “Alman disiplini var. Bir de Türkiye’de disiplinsizlik diye bir konu var. Ben bu işin içindeyim. Yani bir Alman disiplinini bir ekipte oturtmak için benim verdiğim mücadeleyi düşünebiliyorsunuz? Yani sürekli insanlara bir şeyleri hatırlatarak, önemli şeyleri ön plana çıkartarak Alman disiplinini hastanemize ve kalp damar ekibine oturttum diyebilirim. Çünkü on senedir buradayım, Türkiye’deyim. Disiplinli ve öngörülü çalışmanın avantajlarının ne olduğunu ekibimde herkes görüyor. Hastalarımda görüyor” dedi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@