Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir açıklaması! Tesis kurulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan: Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır

ESKİŞEHİR 27.06.2022, 20:51 27.06.2022, 21:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir açıklaması! Tesis kurulacak
banner11
banner223

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'e yapılacak tesisten bahsetti.

Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ​​​​​​​Nadir elementlerin üretimini de öncelik olarak belirledik. Teknoloji bağımsızlığın ayrılmaz parçası olan madenlerin üretimi ve nihai ürüne dönüştürülmesi hususunda yeni bir adım adım atıyoruz. Geçmişte türlü kampanya, engelleme ve zorluklarla ülkemizin dışında tutulduğu bu alana artık güçlü bir şekilde girmenin vaktinin geldiğine inanıyoruz. Eskişehir Beylikova, dünyanın Çin'den sonraki ikinci büyük rezerv alanıdır. Burada bir üretim tesisi kuruyoruz. Denemeden sonra endüstriyel tesis yatırımına hemen başlıyoruz.

Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarımıza alenen karşı çıkan, Karadeniz'e burun kıvıran çevreler Adana'daki kuyulara Beylikova'dan da rahatsız olacaklardır ama artık kusura bakmasınlar.

Adana'da 2 kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk
Son dönemde Adana'da petrol arama çalışması yaptığımız 2 kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Petrolün rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Küresel maden üretiminin düştüğü salgın döneminde yıllık 6 milyar dolarlık maden ihracatıyla krizden pozitif yönden ayrışan ülkeler arasında yer aldık. Madenlerimizin katma değerli ürünler olarak ihracı konusuna odaklandık.

Yorumlar (0)
20
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@