Çocuklara iklim değişikliği bilinci aşılanıyor

Tepebaşı Belediyesi ile Sakin Okul Eğitim Kültür ve Sanat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen Yeryüzü Ekoloji Okulu Projesi kapsamında gerçekleştirilen Sürdürülebilir Yaşam ve İklim Atölyesi’ne katılan çocuklara, iklim değişikliği bilinci aşılanıyor.

Eskişehir 15.08.2021, 12:56
Çocuklara iklim değişikliği bilinci aşılanıyor
banner11

Tepebaşı Belediyesi, hayata geçirdiği birçok proje ve düzenlediği etkinlikler ile iklim değişikliği konusuna dikkat çekmeye devam ediyor.

Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma, insanlığın ortak problemine dönüşmüş durumda. Enerji için kullanılan fosil yakıtlar karbondioksit üretirken, karbondioksit oranının artması gezegenin ısınmasına yol açıyor. Uzun kuraklıklar, yoğun yağışlar ve seller meydana gelirken, bunun sonucunda ise tarım yapılamaz hale geliyor. Tüm bu olumsuz gelişmeler canlı türlerini tehdit ederken, ekosistemlerin dengesi ve sağlığı da bozuluyor.

Bu kapsamda Tepebaşı Belediyesi de, bu bilgilerin çocuklara aktarılması ve insanoğlunun iklim değişikliği üzerindeki etkisinin tartışılması ve dünya için neler yapılabileceğinin ortaya konması için farkındalık yaratan çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Tepebaşı Belediyesi İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından 7-12 yaş arası 20 çocuğun katılımıyla Sürdürülebilir Yaşam ve İklim Atölyesi gerçekleştirildi. Pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenen atölye çalışmasında uzman eğitmenler, iklim değişikliğinin dünyaya olan etkileri olan yangınlar, sel felaketleri, canlı türlerindeki sayıların azalması gibi konulara değindi. Çözüm önerileri ve bizler neler yapabiliriz başlıkları altında; enerji verimliliği, enerji tasarrufu, günlük hayattaki olumsuz alışkanlıkları değiştirmek konuları oyunlarla çocuklara anlatıldı. Atölye çalışmasında; iklim değişikliğinde insan faktörü, karbon ayakizi, enerji ihtiyacındaki artışlar, fosil yakıt kullanımı ve yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir? konularından da bahsedildi.

Eğitimin sonunda alışkanlıkların değiştirilerek ve yaşantılarımızda basit önlemler alarak enerji tasarrufu yapılabileceği, ekolojik bir yaşam sağlanabileceğinin mümkün olduğu aktarıldı.

Kayıtlar haftalık yenileniyor

Öte yandan Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, atölye çalışmaları kayıtlarının haftalık olarak yenileneceğini belirtti. Kontenjanların sınırlı olduğu atölyeler ve yapılan atölye çalışmaları hakkında bilgi almak isteyenlerin, yetkililere 0 (222) 211 40 00 / 3081 numaralı telefondan ulaşılabileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@