Çocuklar sürdürülebilir ulaşımı resmetti

Tepebaşı Belediyesi’nin 20. Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla “Sürdürülebilir Ulaşım; Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” teması ile düzenlediği etkinlikler, Eko-Okullar Resim Sergisi ile devam etti.

ESKİŞEHİR 20.09.2021, 16:01
Çocuklar sürdürülebilir ulaşımı resmetti
banner11
banner223

Tepebaşı Belediyesi, 2002 yılından bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla, haftanın anlamına uygun etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Eko-Okullar tarafından gerçekleştirilen resim sergisi Cassaba Modern’de açıldı. Sergide, Eko-Okullar öğrencileri tarafından çizilen ve çocukların gözünden “Sürdürülebilir Ulaşım; Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik” konusunu anlatan 65 resim yer aldı.

Etkinlikte konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, sürdürülebilir ulaşım ve çevre konulu çalışmaların önemine değinirken, “Gerçekten son derece anlamlı bir etkinlikte buluştuğumuz için mutluyum. Sürdürülebilir ulaşım tüm kentler için çok önemli bir konu. Bizim de 2014’te Avrupa Komisyonu’ndan kazandığımız, 4 bileşenli ve 2’nci bileşeni sürdürülebilir ulaşım olan 5 milyon avroluk bir projemiz vardı. Bu proje kapsamında 4 elektrikli otobüs, 22 tane hibrit araç ve 30 tane de elektrikli bisikleti belediyemiz bünyesine kazandırmıştık. Türkiye’nin de elektrikli otobüs kullanan ilk belediyesiyiz. Sürdürülebilir ulaşım gibi önemli bir konunun çocuklarımız tarafından hayal dünyasından sanata dönüşerek resimlerine aktarılmış olması ve farkındalık yaratılması da çok değerli bir çalışma. Emeği geçen tüm çocuklarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Tabi çevre ile ilgili bu sorumluğu merkezi hükümetlerin de hissetmesi ve olumlu adımlar atması çok önemli. Böylelikle çocuklarımız için daha güzel bir çevre ve dünya bırakabiliriz” diye konuştu.

Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem ise “Sizler bizim için gerçekten doğa kahramanlarısınız. Avrupa Hareketlilik Haftası’nda sürdürülebilir ulaşım konusunda sizler de önemli çalışmalar yaptınız. Toplu taşımaya önem vermek, yaşı uygun olanların bisikleti tercih etmesini sağlamak gibi konulara dikkat çektiniz. Bu sayede de çevreye duyarlı olacağız. Bunun sözünü de çocuklarımızdan ve velilerimizden alıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından çocuklar serginin açılış kurdelesini kesti. Başkan Ataç da çocuklar ile birlikte sergiyi gezerek yaptıkları resimleri çocuklardan dinledi. Sergi, 21 Eylül Salı günü saat 18.00’e kadar görülebilecek.

Yorumlar (0)
25
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@