Çakırözer: “Çifteler Cezaevi’ni kötü diye kapattılar, Ayvalık’ta mahkumlar depoda tutulmuş”

Eskişehir Çifteler Kadın Açık Cezaevi’nin kapatılmasından sonra Balıkesir’in Ayvalık Kadın Açık Cezaevi’ne nakledilen ve çoğunluğunu Eskişehirlilerin oluşturduğu kadın tutuklu ve hükümlülerin gittikleri cezaevinde insani olmayan koşullarda tutuldukları ortaya çıktı. 

Eskişehir 16.07.2019, 14:49
Çakırözer: “Çifteler Cezaevi’ni kötü diye kapattılar, Ayvalık’ta mahkumlar depoda tutulmuş”
banner11

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Ayvalık Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini Meclis’e taşıyarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Çakırözer, “Çifteler cezaevinin koşulları iyi değil, kapatıyoruz denilerek 135 kadın ve 8 çocuk Ayvalık’a nakledildi.  Öğrendik ki aralarında çok sayıda Eskişehirli hemşehrimizin de bulunduğu tutuklu ve hükümlüler insani olmayan koşullarda cezaevinde tutuluyor Çocuklarıyla birlikte güneşin altında aç, susuz bekletiliyor. Tutuklu ve mahkumlara tarlada çapa yaptırılıp, mermer taşıttırılıyor” dedi. 
 Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e “Kadınlar çocuklarıyla birlikte aç susuz kalıyor, kadınlara tarlada çapa yaptırılıyor, mermer taşıttırılıyor. Cezaevinde yaşanan bu insani olmayan koşullara son verin” çağrısında bulundu. 

MAHKUMLAR İNSANİ OLMAYAN KOŞULLARDA TUTULUYOR
CHP’li Çakırözer Çifteler Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılmasının ardından Ayvalık Açık Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilen 135 kadın ve 8 çocuğun da aralarında bulundu yüzlerce tutuklu mahkumun insani olmayan koşullarda cezaevindi tutulduğunu duyurdu. 
Konuyu Meclis gündemine taşıyan Çakırözer, “Çifteler Cezaevi’nin koşulları kötü denilerek kapatıldı ve oradaki mahkumlar Ayvalık’a gönderildi. Şimdi insani olmayan koşullar altında orada tutuluyorlar. Kadınlar gittiği ilk gün bir depoda aç, susuz bekletilmiş. Tuvalete, banyoya girecek su bulamıyorlar. Tarlada çalıştırılıp, mermer taşıyorlar. Bu iddialar doğru mu? Bunları yerinde inceleyip gerekli önlemleri alacak mısınız?” diye sordu.

‘SU VERİLMİYOR, TARLADA ÇAPA YAPIP, MERMER TAŞIYORLAR’

Çifteler cezaevinin kapatılarak Ayvalık cezaevine nakledilen kadın mahkumlar ile çocuklarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Çakırözer, “Eskişehir’den gidenlerle birlikte yüzlerce mahkumun cezaevinde günde sadece yarım saat su verildiği, kadın mahkumların tarlada çapa yapmak, mermer taşımak gibi ağır işler yapıldıkları kendileri ve çocuklarına gün içinde cezaevinin kapalı bölümlerine giriş izni verilmediği ve bu nedenle sıcak havada dışarıda beklemek zorunda kaldıkları, Çiftler’den Ayvalık’a nakledildikleri ilk gün depo benzeri bir mekanda gün boyu aç susuz bekletilmiş. Şu anda da tuvalete dahi girecek su bulamıyorlar. Telefon benzeri izin gibi haklarında kısıtlamalar uygulandığı ve buna benzer çok sayıda şikayet duymaktayız.” dedi. 
Çakırözer, bu insani olmayan koşullar nedeniyle Ayvalık Cezaevine gönderilen mahkumların bir an önce ikamet ettikleri illere yakın cezaevlerine nakledilmek istediklerini de duyurarak, Bakanlıktan bu konuda bir çalışma yapılmasını istedi.

 ‘ÇİFTELER MEĞER PARİS’MİŞ’
Çakırözer,  sözlerine şöyle devam etti: “Nakiller yapıldığından bu yana mahkumlar beni arıyor. Çifteler’deki cezaevi eski diye kapatılmıştı ama Ayvalık’a gidenler ‘Meğer Çifteler burayla kıyaslandığında Paris’miş’ diyorlar. Düşünün bir mahkum ayrıldığı cezaevi için böyle bir benzetme yapıyor. Demek ki şu anda nasıl zor koşullar altında orada tutuluyorlar siz düşünün” dedi. 

BU İDDİALAR DOĞRU MU?
Ayvalık cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer, şu soruları yöneltti:
“Çifteler cezaevinin kapatılma gerekçesi nedir? Orada kalan kadın tutuklu ve hükümlüler neden ikametlerine yakın cezaevlerine gönderilmediler? Mahkum ve tutuklular Ayvalık Cezaevine nakledildikleri ilk gün depo benzeri bir yerde aç ve susuz bekletildikleri doğru mudur? Bu kadınlar tarlada çalıştırılıp mermer taşıttırılmakta mıdır? Gönderildikleri Çifteler Cezaevi’nde kapalı mekanlara gün içinde giriş izni bulunmasına rağmen, şu anda bulundukları Ayvalık Cezaevi’nde çocuklarıyla birlikte kadın tutuklu ve hükümlülerin gündüz kapalı mekanlara girilmesine izin verilmemesinin gerekçesi nedir? Ayvalık Cezaevinde tutuklu ve hükümlülere günde yarım saat su verildiği iddiaları doğru mudur? Bu su sıkıntısının giderilmesine yönelik cezaevi yönetiminin ve Adalet Bakanlığın bir çalışması var mıdır? Bu olumsuz koşulların incelenmesi için cezaevine bir inceleme heyeti gönderecek misiniz? Çifteler’den Ayvalık Cezaevine gönderilen mahkumlar arasından nakil olmak isteyenlerin ikametlerine yakın illere gönderilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mı?”

Yorumlar (0)
-5°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@