Beytullah Heper eserleri ile anılıyor

Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev, Eskişehirli Karikatürist Beytullah Heper’in anısına düzenlenen “Beytullahname” sergisine ev sahipliği yapıyor.

banner155
Eskişehir 21.07.2020, 16:03
Beytullah Heper eserleri ile anılıyor
banner11

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehirli karikatür sanatçısı Beytullah Heper’in anısına özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Atila Özer Karikatürlü Ev’de düzenlenen ve küratörlüğünü Erol Büyükmeriç’in üstlendiği “Beytullahname” adlı sergi, 2017 yılında yaşamını yitiren Heper'in eserlerinden oluşuyor. Heper'in kaleminden çıkan karikatürlerin yer aldığı sergide, 62 eser bulunuyor. Büyükmeriç de sergiye ilişkin değerlendirmesinde, “Bu sergi açıldığı için hüzünle karışık bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Beytullah Heper, bir ironi ve çizgi ustasıydı. Eskişehir’in önemli bir değeriydi, kendisini saygı ile anıyorum” diye konuştu.

Eserler 24 Temmuz’a kadar Atila Özer Karikatürlü Ev’de sergilenecek.

Beytullah Heper kimdir?

1927 yılında Eskişehir’de doğdu. 1947 yılında karikatür çizmeye başladı. Eskişehir’in yerel gazete ve dergilerinde ve ulusal basında karikatürleri yayınlandı. İlk kişisel sergisini 1961 yılında Eskişehir’de açtı. Birçok ulusal ve uluslararası karma sergiye katıldı. İtalya’da “Venedik” konulu yarışmada Özel Ödül (1975), Altın Boynuz Haliç Uluslararası Karikatür Yarışmasında Bronz Boynuz Ödülü (1983), Milliyet Sanat Dergisi Abdi İpekçi Yarışmasında Mansiyon Ödülü (1984) gibi ödüller aldı. 2017 yılında, 90 yaşında iken yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@