'Ben SMA' gösterime girdi

12 Temmuz Cuma günü Zübeyde Hanım Kültür Merkez’inde SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER)’in katkılarıyla hazırlanan ‘Ben SMA’ adlı kısa film gösterimi düzenlendi.

Eskişehir 14.07.2019, 14:20
'Ben SMA' gösterime girdi
banner11

SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği (SMA-DER)’in katkılarıyla hazırlanan ‘Ben SMA’ adlı kısa film gösterimi, geçtiğimiz 12 Temmuz Cuma günü saat 19.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Jale Nur Süllü’nün de katıldığı gösterimde, Çağan Meriç isimli Spinal Musculer Atrofi (SMA) hastası küçük çocuğun günlük hayatının ve tedavi sürecinin anlatılmasının yanı sıra, ayrıca SMA hastalığı ile ilgili önemli bilgilere de yer verildi.

SPİNAL MUSCULER ATROFİ (SMA) NEDİR?

Spinal Musculer Atrofi (SMA); kalıtsal, ilerleyici hareket kabiliyetini kısıtlayan bir kas hastalığıdır. İstemli kasların güçsüzlüğüne ve erimesine (atrofi) yol açan SMA, sinir-kas (nöromüsküler) hastalıkları grubuna dahildir.

SMA hastalığı dört farklı tipte görülür. En hafif tip hastaların yaşam kalitesi düşerken; en ağır tip hastalar ise; yutma, baş kontrolü, nefes alma, oturma, öksürme, kol-bacak hareketleri gibi temel becerilerden yoksundur.

Yorumlar (0)
-1°
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@