Başkan Bilen, Bakan Soylu ile görüştü

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ziyaret etti.

Eskişehir 27.07.2018, 11:14
Başkan Bilen, Bakan Soylu ile görüştü
banner11

Bahar Bilen, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Sayın Aykut Yenice  ile birlikte İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'ya teşekkür ziyaretinde bulundu.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen yaptığı açıklamada; "Bundan sonra ustalık belgesi olmayan lokanta açamayacak. Eğitimli ve işin ehli olan ustalar tarafından besleneceğiz" dedi.

Bilen açıklamasını şöyle sürdürdü, "3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na istinaden lokanta açmak isteyen kişinin ustalık belgesinin bulunması gerekmektedir, ancak 2005 yılında çıkarılan 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 102.maddesindeki ticaret siciline kayıtlı gerçek ve tüzel kişiler için esnaf ve sanatkârlarda aranan niteliklerin aranmamasını belirten kanuna Türkiye Lokantacılar Federasyonu olarak haklı itirazımız üzerine  İç işleri Bakanlığı Mahalli idareler Genel Müdürlüğü  yetkili komisyonlarıyla  görüşülerek hakkımızda olumlu bir adım atıldı,Ticaret  odası siciline kayıtlı ustalık belgesi olmadan açılan işyerlerinin haksız rekabete yol açtığını,yıllardır esnafımızla ticaret erbapları arasında çifte standart oluştuğunu,konunun halk sağlığı  gibi hassas bir konu olduğu için yasa kişiye değil herkese eşit uygulanması gerekmektedir. Esnaf ve sanatkar ayrımı yapılmaksızın kendilerinden veya iş yerinde her bir meslek dalında çalıştırdıkları en az bir çalışandan ustalık belgesi veya ön lisans diploması istenmesi yasal bir zorunluluk olduğunu ve bundan sonra ustalık belgesi olmayan hiç kimsenin işyeri açmasına müsaade edilmeyecek. Ticaret Odası Üyesi de olsa Ustalık Belgesi zorunluluğu getirilmiştir" 

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@