banner90

Başhekim Koronanın kitabını yazdı

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Karagülle ve Dr. Ali Uğur Uslu kitap yazdı.

ESKİŞEHİR 17.04.2021, 12:22
Başhekim Koronanın kitabını yazdı
banner11
banner223

Covid-19 Sürecinde Sağlık Hizmetleri Yönetimi Pratik Yaklaşımlar adlı kitaba imza atan ikili kitapta pandemi sürecindeki deneyimlerini aktardı.

Başhekim Karagülle, yaptığı paylaşımda, " Pandemi sürecindeki deneyimlerimizi paylaştığımız "Covid-19 Sürecinde Sağlık Hizmetleri Yönetimi Pratik Yaklaşımlar" adlı kitabımız Nobel Yayınevi'nde yayınlandı. Sürece katkısı olması dileğiyle.." dedi.

Kitap özeti

Koronavirüs hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin'de nedeni bilinmeyen pnömoni vakalarının bildirilmesi ile başlayan, yeni tip SARS-CoV-2 (Şiddetli Akut Solunum Sendromu-Koronavirus-2) enfeksiyonudur. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’dan virüs vakaları rapor edilmeye başlanınca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart'ta “Küresel Salgın” ilan etmiştir.

Salgınla baş etmede ülkeler arası farklılıklar görülse de alınan tedbirlerin ve karantina uygulamalarının, virüsün yayılımını ve enfeksiyon hızını yavaşlatmakta etkili olduğu görülmüştür. Ülkemizde de DSÖ, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerinin önerileri doğrultusunda hastalığın yayılmasının önlenmesi, bulaşıcılığın azaltılması, tespit edilen hastaların izolasyonu ve tedavisi konusunda birçok rehber uygulamaya alınmıştır. Dünya ekonomisinin ve sağlık sektörünün önde gelen gelişmiş ülkelerinde bile pandemi ile mücadelede büyük problemler yaşanırken, ülkemiz bu süreci güçlü sağlık altyapısı ve tüm sağlık çalışanları ile bugüne kadar başarılı bir şekilde yürütebilmiştir.

COVID-19 salgını sadece bireysel değil toplumsal sorumlulukları da beraberinde getiren bir süreçtir. Kitabımız; bu zorlu süreçte önemli sayıda COVID-19 hastasının tedavisinin ve bakımının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bir pandemi hastanesindeki her hizmet dalından uzmanların tecrübelerinin bulunduğu ortak üründür. Amacımız, bu bilgilerin hâlen devam eden pandemi ve bundan sonraki ortaya çıkabilecek pandemiler ile mücadelede sağlık çalışanlarına ışık kaynağı olması ve sağlık hizmet sunumunu kolaylaştırmasıdır. Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının fedakârlık ve destanlık örneğini yazan, büyük bir ortak emeğin ürünü olan bu kitaba katkıda bulunan tüm yazarlara saygı ve şükranla...

Yorumlar (0)
14
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@