Bakanlıktan yanıt: “Kuzey Çevre Yolu Projesi Bulunmamaktadır.”

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü’nün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na Kuzey Çevre Yolu ve Alpu – Mihalıççık yolu ile ilgili verdiği yazılı soru önergesini bakanlık yanıtladı “Kuzey Çevre Yolu Projesi Bulunmamaktadır.”

Eskişehir 10.09.2020, 14:45
Bakanlıktan yanıt: “Kuzey Çevre Yolu Projesi Bulunmamaktadır.”
banner11

Geçtiğimiz günlerde yaşanan ölümlü kaza ile yeniden gündeme gelen Eskişehir Kuzey Çevre Yolu ve yapımı devam eden Eskişehir - Alpu – Mihalıççık Yolu ile ilgili kamuoyunu aydınlatmak adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na yazılı soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Şehir içinde kalan ve artan kapasite sebebiyle çevre yolu statüsünden çıkan eski yol can almaya devam ediyor. Her seçim dönemi iktidar partisi tarafından Eskişehir’e müjdelenen ve seçim sonrası unutulan Eskişehir Kuzey Çevre Yolu konusunda bakanlık kesin bir cevapla projenin gündemlerinde olmadığını belirtti. Her gün binlerce kişinin işine ulaşmak için kullandığı, şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığının yoğun olarak yapıldığı yolun ömrünü tamamladığını yetkililere anlatabilmek için daha kaç can kaybı yaşanması gerekiyor.” dedi.

2014 yılında dönemin AKP Milletvekili tarafından Kuzey Çevre Yolu’nun Sivrihisar, Beylikova, Alpu ilçeleri ve Muttalip Mahallesi’nden geçerek Eskişehir’i İnegöl ve Bursa’ya bağlayacağını, bununla ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını söylediği açıklamanın arşivlerde yerini koruduğunu belirten Süllü, 2019 yılında AKP Büyükşehir Belediye Başkan Adayının da Kuzey Çevre Yolu ile ilgili müjde vererek 5 yıl içerisinde tamamlanacağını belirtmesine rağmen bakanlıktan gelen yazılı yanıt “Eskişehirliler yine cezalandırılıyor mu?” Sorusunu akla getirdiğini söyledi.

ALPU YOLU BİLMECEYE DÖNDÜ

Dr. Jale Nur Süllü’nün defalarca gündeme getirdiği ve 2020’nin 9. ayında tamamlanacağının firma yetkilileri tarafından basına açıklanmasına rağmen tamamlanamayan Alpu yolu ile ilgili de bakanlığın verdiği cevabı kamuoyu ile paylaştı.

30 Km’lik Alpu Yolu’nun 1 Km’lik kısmında kaplamalı bölünmüş yol çalışmasının tamamlandığı, 10 Km’lik kısmında çalışmalarının devam ettiği ve kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmadığı bilgisinin bakanlık tarafından yazılı olarak aktarıldığını söyleyen Süllü, “Vatandaşlarımızdan kamulaştırma sorunu yaşandığına dair yoğun şikâyet alıyoruz. Yol çalışmalarının tehlike oluşturacak şekilde parça parça devam etmesi bir plansızlık olduğunu göstermektedir. Bu plansızlık yolun tamamlanma sürecinde belirsizlik yaratmaktadır. Hava şartları kötüleşmeden ve yeni kazalar yaşanmadan yolun tamamlanması temennisi içindeyiz ve süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

MİHALIÇÇIK YİNE ÜVEY EVLAT

Eskişehir - Alpu – Mihalıççık Yolu’nun toplamda 85 Km olduğunu belirten CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, bu yolun sadece 39 Km’lik kısmının bölünmüş yol olduğunu ve geri kalan yolun projesinin hala tek gidiş – tek geliş olarak projesinin mevcut olduğunu, Eskişehir – Alpu arası 39 Km’lik kısmın tamamlanmasının ardından Mihalıççık’a kadar olan yolun bütçe imkanları doğrultusunda yapılacağı bilgisini aldıklarını söyleyerek “Bakanlık Eskişehir – Alpu – Mihalıççık yolunun 31.12. 2022 tarihinde bitirilmesini planladığını yazılı soru önergemize verdiği cevapta belirtmiş durumda. Şu aşamada Eskişehir – Alpu yolunun tamamlanma tarihi belirsizliğini korurken Mihalıççık üvey evlat olarak bir kenara itilmiştir. Alpu – Mihalıççık yolu da bir an önce bölünmüş yol olarak planlanmalı ve çalışmalara başlanmalıdır.” dedi.

Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@