"Azerbaycan'ın mücadelesi örselendi"

Genç Memur-Sen, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan olaylar hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Eskişehir 01.10.2020, 14:02 01.10.2020, 17:24
"Azerbaycan'ın mücadelesi örselendi"
banner11

Sendika temsilcisi Tezcan Korucuoğlu'nun yaptığı basın açıklamasında, Azerbaycan ile Türkiye'nin, diplomatik ilişkilerin ötesinde birbirine "kardeş" diyen iki ülke olduğu vurgulanarak "İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletler arasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin 'devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır' teamülüne de meydan okumaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan’da son zamanlarda yaşanan hadiseler kamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihe geçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünya bilmektedir.  Ermenistan otuz sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta bir katliam gerçekleştirmiştir.  Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırımı ile insanlık suçu işleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz. Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu 'biz' olunca ortaya koyduğu 'üç maymun'u oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir" denildi.

AZERBAYCAN'IN YANINDA OLMAK BOYNUMUZUN BORCU 

Açıklamanın devamında, Azerbaycan'ın kendi öz toprağı olan Karabağ'ı almak için meşru gayreti sarf etmesine rağmen, uluslararası camianın bu duruma duyarsız kaldığının altı çizilerek "Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarık tavrını sürdürerek her koşulda provokasyonlarını sürdürmeyi devam ettirmiştir. 28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan’ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen kardeş ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de 'Dünya Beşten Büyüktür' diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur" ifadelerine yer verildi.

ERMENİSTAN ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYDI

Korucuoğlu, son olarak Birleşmiş Milletleri ve bütün dünya ülkelerini Ermenistan'ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ederken "Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Tekrar Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor; İki devlet tek millet olduğumuz Azerbaycan halkının yanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
21°
hafif yağmur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@