Aynı maaşı tek kalemde ödeyin yeter

Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Ülkedeki enflasyon ortadayken, biz zam istemiyoruz. Aynı kadro derecedeki meslek grubumuz ile aynı maaşı tek kalemde ödeyin yeter" dedi.

ESKİŞEHİR 08.02.2021, 11:12
Aynı maaşı tek kalemde ödeyin yeter
banner11
banner223

Başkan Köksal, "Sağlıkçılar durmadan ne istiyor? Bütün devlet memurları ile aynı haklara sahip olmak istiyor. Ayın 15’i gelince tek maaş ile öğretmene, polise, astsubaya, imama, memura nasıl maaş veriliyor ise onlar kadar maaş almak istiyor" diye konuştu.

Açıklama şöyle:

"Hangi devlet memuru izin alınca aylık maaşı (kazancı) düşmüş oluyor. Yanlış duymadınız; bütün memur, işçi farketmez yıllık izne çıkınca maaştan kesinti olmaz. Ancak sağlık çalışanları üç parçada maaşını aldığı için yıllık izne çıkınca hemen aylık kazancından kesinti yapılıyor ve geliri düşüyor. Bir sağlık çalışanı kendisine eş değer meslek grubundan öğretmen, asker, polis ve imam 400 TL ile 1900TL eksik alıyor. Şimdi seyyanen zam istenirken, ülkedeki enflasyon ortadayken, biz zam istemiyoruz. Aynı kadro derecedeki meslek grubumuz ile aynı maaşı tek kalemde ödeyin yeter!

Covid 19’un yıl dönümü gelirken Sağlık Bakanlığı ve bürokratları kör, sağır, dilsizi oynuyor. Görmüyorum, duymuyorum, yapmıyorum demek sağlık sistemine büyük zarar verecek! En büyük bedeli ödeyen, en çok ezilen meslek grubu olmamıza rağmen anlaşılmıyor olmak gerçekten çok üzücü.

2023, 2053 hedeflerine koşan güçlü Türkiye’de; çalışmayan, sahayı bilmeyen Sağlık Bakanlığı tarafından bütün sağlık çalışanları sisteme küstürülüyor. Özlük hakları, sözleşmeli personel isimleri altında farklı istihdam tipleri, kamu dışı çalışanlar, 112’de çalışan 4/d’li şoförler cabası.

%100 ödeme yapıyoruz diyerek vatandaşın gözünde alınmayan paralar üzerinden yıpratılan meslek grubu olduk. Paragöz sağlıkçılar! Bir hemşire 2800 TL maaş alıyor, toplam geliri 3600 TL oluyor ise kimse bize bu süreçte para mı istenir demesin!

Sadece küçük bir hatırlatma yapmak da önemli! Eskişehir’de hemşire grubunda 23 hizmet yılı ortalaması ile çalışıyoruz. Emekli olanların yerine acil atama bekliyoruz. Ağır iş yükü Avrupa’daki meslektaşlarımıza göre zaten beş kat fazla!

Biz zam falan istemiyoruz. Öğretmen ne alıyor ise razıyız. İmam ne alıyor ise ona da razıyız. Böyle gider ise bekçi ve sağlık işçisi ne alıyor ise razıyıza doğru gidecek... Aile Politikalar Bakanlığı çalışanlarını yazmaya inanın utanıyorum. Size en yakın bir huzurevi ve ya çocuk esirgemede memur var ise konuşun derim.

Mesele para, zam değil! Alın teri için mücadele! Bütün meslek grupları esnek çalışıp el ense yaparken sağlık çalışanları izinsiz, emekli olmak yasak, istifa yasak, hasta olsan bile çalışmak zorundasın. Buna rağmen Sağlık Bakanı’nın göreve geldiği ilk gün yasa hazırlıyoruz demesi üzerinden iki sene geçti, biz hala aynı noktadayız.

Sözün özü zam falan istemiyoruz, ayın 15’inde aynı kadro derecede olduğumuz meslek grupları ile aynı maaşa razıyız. Son 20 yılın en sahadan habersiz Bürokrat ve Bakanlığı ile çalışıyoruz. Sağlık çalışanları hiç bu kadar yok sayılmamıştır. Bakanlığın üst düzey yöneticileri, taşranın ballı börekli 663 sözleşmeli yöneticileri için sorun yok ama 30 yıllık hemşire ile 30 yıllık öğretmen arasında kadro derece eşit olmasına rağmen 800 TL fark var. Var mı anlamayan?

Sesimiz duyuluncaya kadar haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Güçlü Sağlık-Sen ailesi olarak sağlık çalışanlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz."

Yorumlar (0)
22°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@