Anlaşılan bakan Eskişehir’den bihaber

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Eskişehir’deki açıklamalarını eleştirerek değinmediği şehrin çözüm bekleyen sorunlarını, yazılı soru önergesi ile bir kez daha sorduğunu belirtti.

Eskişehir 13.12.2020, 12:21
Anlaşılan bakan Eskişehir’den bihaber
banner11

Jale Nur Süllü, Eskişehir’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun TÜLOMSAŞ’ı ziyareti ile ilgi açıklamalarına eleştiride bulundu: “126 yıllık geçmişi olan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Cer atölyesi olarak başlayan Cumhuriyet’in kalkınma hamlesi ile Ortadoğu’nun tek lokomotif fabrikası olan TÜLOMSAŞ, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir gecede, genel müdürlük statüsünden çıkarılarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) bünyesinde bölge müdürlüğü haline getirildi. Geçmişte, 5000 kişiye istihdam sağlarken, çalışan sayısı, AKP iktidarı boyunca bin civarına düşürüldü. İçlerinde, döküm, çelik, vinç, demirhanenin de bulunduğu fabrikalarından pek çoğu kapanarak, eşsiz tezgahların üstü brandalarla örtülerek sadece montaj ve tamir bakım atölyesine dönüştürüldü. Demiryolcular Hastanesi kapatıldı. TCDD 2. Bölge Müdürlüğü’nün, eğitim, sosyal tesisleri, lojmanları, hastanesi, atölyeleri ile 550 dönümlük arazinin de içinde olduğu, 1.234.373 metrekare yüzölçümlü Tren Garı sahasının 1/1000 ölçekli imar uygulama planı için, çıktığı ihale ve TÜLOMSAŞ’ın geleceği ile ilgili hiçbir bilgi vermeyen Bakan, yıllardır sürdürülen projeleri yeniymiş gibi anlatmış.”

lojistik ve ulaşım konusundaki açıklamalarını da eleştiren Süllü, “Anlaşılan Bakan, şehrimizin çözüm bekleyen önemli ulaşım sorunlarını bilmiyor ve kendisine bu konuda gerekli bilgi de verilmemiş. Yük taşımacılığının demiryolu payının arttırılacağını ve lojistik maliyetlerin düşürüleceğini söyleyen Bakan, daha önce soru önergesi ile de sorduğum, henüz, cevap alamadığım Gemlik Liman Demiryolu bağlantısından hiç söz etmemiş. Yatırımlarla binlerce can kurtardıklarını söyleyerek Akhisar Çevre yolu, Malatya, Marmara Otoyolu ve bölünmüş yol çalışmalarından övgüyle söz etmiş; ancak, Eskişehir’de can alan çevre yolu, Seyitgazi-Kırka Yolu, Alpu– Mihalıççık, Mihalgazi–Sarıcakaya yollarına ise hiç değinmemiş” diyerek çözüm bekleyen sorunları hatırlattı.

Jale Nur Süllü, soru önergelerine net cevap alamadığını söylediği Bakan Karaismailoğlu’na, “Eskişehir’de sizi belediye başkanlarımızla birlikte biz ağırlayalım da sorunları ve çözümleri konuşalım” çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@