Alpu ve Beylikova'da GES projeleri onaylandı

AK Parti Dış İlçelerden Sorumlu Koordinatör Vekil Prof. Dr. Emine Nur Günay, Alpu’da ve Beylikova’da yapılması planlanan GES projeleri için finansmanın sağlandığını ve projelerin gerçekleşeceğini kamuoyu ile paylaştı.

ESKİŞEHİR 24.08.2021, 14:45
Alpu ve Beylikova'da GES projeleri onaylandı
banner11

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp ile ziyaretlerinde Beylikova GES Projesini paylaştılar. 27 Mayıs 2021 tarihinde Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güler AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay’ı TBMM’de ziyaret etmiş, İlçe sorunlarına ilişkin konular üzerine görüşmüşlerdi. Prof. Dr. Günay “Eskişehir’in ilçeleri benim için çok kıymetli, ilçeler için yapılabilecek ve halka hizmet götürülecek her proje için destek veremeye hazırım. Her iki GES Projesini Bakanımız Murat Kurum’a aktardık, İller Bankası kredi desteği ile hayata geçiyor inşallah.” Şeklinde açıklamada bulundu.

HAREKETE GEÇTİ, KONUYU İLGİLİ KURUMLAR İLE GÖRÜŞTÜ

Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güler ile Prof. Dr. Günay arasında TBMM’de gerçekleşen görüşmede öne çıkan konular arasında ilçeye fayda sağlayacak Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi üzerine Günay adım attı. Alpu Belediyesi’nin başvurusu üzerine ilçeye 150 KW’lık GES yapılması projesi için kaynak bulunması söz konusuydu. Prof. Dr. Günay hemen İller Bankası ile görüşmelere başladı. Günay, Alpu ilçemize ve kırsal kalkınmaya yapacağı katkılar ile durum değerlendirmesini İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük ile paylaştı. 1 milyon 250 bin TL kredi konusunda Alpu Belediyesine verilen destek ile GES Projesi için gereken bütçe karşılanmış oldu. Prof. Dr. Günay konu ile ilgili, ‘’Alpu için yenilenebilir enerji üretecek olan bu proje ile artık temiz enerji ile ilçemiz çevreci ve maliyeti düşük bir sisteme sahip olacak. Alpulu tüm hemşerilerime hayırlı ve uğurlu olsun. Bizim için tüm ilçelerimiz çok değerli. Böyle kıymetli projeler için şehrin vekili olarak elimden geleni yapmaya hazırım. Hükümetimiz her zaman hizmet eden belediye başkanlarımız ve hemşerilerimizin yanında.’’ Şeklinde açıklamada bulundu.

BEYLİKOVA’DA 3MW’ LİK GES KURULUYOR

Prof. Dr. Günay’ın girişimleri sonucunda finansman konusundaki çözümle yapımına başlanacak bir başka proje ise Beylikova Güneş Enerji Sistemi projesi oldu. İlçede Beylikova Belediyesi tarafından 3 MW kurulu gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacak. Proje kapsamında her birinin gücü 395 W olan 9.280 adet güneş paneli kullanılacak. Santralde şebeke bağlantılı elektrik üretimi yapılacak. Üretilen elektrik depolanmadan direk elektrik şebekesine bağlanacak. Projeye için yaklaşık 5 milyon TL’lik bir finansman bulunmasını sağlayan Prof. Dr Günay, ‘’Beylikova ilçemiz için de temiz ve sürdürülebilir enerji konusunda önemli bir adım atıyoruz. Belediye Başkanımız Özkan Alp ile GES Projesinin alanını gezmiş, proje finansmanı aşamasına gelindiğini anlatmıştı. Bu proje, Beylikova Su Depolama Tesisi’nin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak olması sürdürülebilir tarımsal sulama açısından da çok önemlidir. İlçelerimiz için bu projelerin sayısının artması en önemli temennimiz.’’ Şeklinde konuştu.

GÜNEŞ ENERJİSİ AÇISINDAN AVANTAJLI BİR ÜLKEYİZ

Güneş enerjisine yapılan yatırımların çevreye katkısının altını çizen Prof. Günay “Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında dünyanın her yerinde, her zaman ulaşılabilir olması açısından önemli bir enerji kaynağı. Güneş’ten bir saat boyunca elde edilen enerjinin bir yıl boyunca küresel enerji ihtiyacını karşılayabileceği hesaplanırken, mevcut durumda dünyaya gelen bu enerjinin yalnızca yüzde 0,001’ini kullanabiliyor. Bilim insanlarına göre güneş ışığından en az 5 milyar yıl daha yararlanabileceğiz. Ülke olarak güneş ışını alma açısından avantajlı bir konumdayız. %100 temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi kullanımını arttıkça fosil yakıtlara alternatif olacak, karbon ayak izi azalacak, elektrik üretimi için petrol, kömür ve doğalgaza olan bağımlılığı azalacak, dünyadaki sera gazları azalacak. Güneş enerjisinin sürdürülebilir çevre üzerinde olumlu bir etkisi var. Ben ilgi ve desteklerinden dolayı Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve İller Bankası Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük’e hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. ” Şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@