Alo182 üzerinden randevu almayan vatandaşlarımız var

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu, Merkezi Hekim Randevu Sistemi ( MHRS) ve ALO182 üzerinden çeşitli branşlardan randevu almakta zorlanan vatandaşların mağduriyetlerini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebini içeren yazılı soru önergesi ile gündeme taşıdı.

ESKİŞEHİR 23.09.2021, 14:25
Alo182 üzerinden randevu almayan vatandaşlarımız var
banner11
banner223

AK Parti iktidarlarının sağlıkta dönüşüm konusunda “ artık hastane koridorlarında vatandaş sıra beklemiyor” vurgusunun gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kabukcuoğlu, “ Dermatoloji, Hematoloji, göz ve diş hastalıkları başta olmak üzere birçok branşta, birkaç aydır MHRS ve Alo182 üzerinden randevu almayan vatandaşlarımız var. Mağduriyetlerini online şikayet platformlarında dile getiriyorlar. Bu durum, 2011’de devreye giren MHRS sisteminin kuyrukları, hastane koridorlarından evlere taşıdığını gösteriyor. Cumhurbaşkanın hayali olan 17.430 yatak kapasiteli 13 şehir hastanesi için 19.494 yatak kapasiteli 52 hastaneyi kapattılar. Bu hastanelerin yıllık başvuru kapasitesi 40-45 milyondu. Toplumun sağlığını önceleyen, sağlık düzeyini yükseltmek için Birinci Basamak Koruyucu Sağlık Hizmetleri güçlendirmek, kişi başına düşen sağlık çalışanı sayısını arttırmak ve kamu hastanelerini kapatmak yerine onları geliştirmek gerekir. Mevcut anlayışla vatandaşlarımızın bu mağduriyetini gideremez, zamanında sağlık hizmetlerine ulaşmasını sağlayamazsınız.” dedi.

İYİ Partili Kabukcuoğlu Bakan Koca’nın yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti. Vatandaşlarımıza dermatoloji, hematoloji, göz ve diş hastalıkları branşları başta olmak üzere bazı hastanelerde ve bölümlerde aylar sonrasına randevu verildiği iddiaları doğru mudur? Önergenin cevaplandığı tarih itibariyle Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Batman illerimizde, dermatoloji, hematoloji, göz ve diş hastalıkları bölümlerine en erken randevu kaç gün sonrasına verilebilmektedir? Randevuların iddia edildiği gibi haftalar veya aylar sonrasına verilmesinin erken tanı ve teşhisi etkilememesi için yürüttüğünüz çalışmalar var mıdır? Önergeye cevap verildiği tarihe kadar bakanlığınıza “ randevuların geç verilmesi” sebebiyle ulaşmış kaç şikâyet vardır? Randevu gecikmelerinin nedenleriyle ilgili bakanlığınız bir araştırma yapmış mıdır? Yapmış ise randevu gecikmelerinin başlıca nedenleri nelerdir? Bu sorunun çözümü için bakanlığınızca yapılan faaliyetler nelerdir?

Yorumlar (0)
25
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@