Akdoğan'dan "zoraki aidat" iddiası!

Büyük Birlik Partisi (BBP) MKYK ve Elektrikçiler Odası Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, Elektrikçiler Odasının üyelerinden yıllık iki taksitle alması gereken 358 liralık aidat ücretini son üç yıldan bu yana zorla tek taksitle aldığını ve ödeme yapmayan üyelere oda kayıt belgesi verilmediğini öne sürdü.

Eskişehir 13.01.2021, 15:16 13.01.2021, 15:35
Akdoğan'dan "zoraki aidat" iddiası!
banner11

Akdoğan yaptığı açıklamada, esnaf odalarının yıllık aidat ücretlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından belirlendiğini, bu yıl belirlenen aidat ücretinin ise 358 lira olduğunu belirterek "Bu ödemenin nasıl yapılacağına dair kanun 14/02/2008 yılı 26787 sayıyla Resmi gazetede yayınlanmış ve belirlenen rakamın yılın Nisan ve Ekim aylarında iki eşit taksitte ödenmesi kararı kanunla belirtilmiştir. Ayrıca Elektrikçiler Odasının her yıl Ocak ayında OEDAŞ'a yine kanunla belirtilmiş oda kayıt belgesi ibraz etme zorunluluğu vardır. Oda kayıt belgesinin ücreti de yine Ticaret Bakanlığının belirlediği doğrultuda 36 TL dir" dedi.

Akdoğan, kendisinin başkan vekili olduğu 2017 yılında odaya kazandırdıkları bir mülk nedeniyle üyelerden aidatlarını bir kereye mahsus tek taksitle ödemelerini istediklerini, fakat mevcut yönetimin bunu alışkanlık haline getirerek son üç yıldan bu yana üyelerden baskı yoluyla aidatları tek seferde aldığını öne sürdü. Aidatlarını tek seferde ödemeyen üyelere oda kayıt belgesi verilmediğini iddia eden Akdoğan, sözlerini şöyle devam ettirdi;

"Yine OEDAŞ'a verilmesi gereken Oda kayıt belgesi iken başka mevzularda kullanılmak üzere Bakanlığın düzenlediği STB belgesini zorunlu tutmuştur. Bu belgenin ücretide 100 TL olarak belirlenmiştir.
Ülkenin içinde bulunduğu salgın nedeniyle esnafın Ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı bu günlerde Elektrikçiler Odası Başkan ve yönetimi yine aynı baskı ve tehditlerle üyelerimizi sıkıştırmakta aslında yıllık aidatın yarısı olan 179 TL ve Oda kayıt belgesi ücreti 36 TL toplam 215 TL ye vermesi gereken hizmeti 458 TL ye vermeye zorlamaktadır. Esnaf Odaları Üyelerin sorunlarını çözmek ve onlara kaliteli ve lehlerine hizmet vermek üzere kurulmuş Sivil Toplum örgütleridir bunu yitirirlerse kaos ve düzensizliğe sebep olurlar.

Yorumlar (0)
19°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@