Akçasoy: Aileler evlerinin bir odalarını öğrencilere açsınlar

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununa dair açıklamalarda bulundu.

ESKİŞEHİR 26.09.2021, 15:57
Akçasoy: Aileler evlerinin bir odalarını öğrencilere açsınlar
banner11
banner223

Üniversitelerde barınma sorunlarının plansızlıktan kaynaklı olduğunu belirten Akçasoy yaptığı açıklamada, “Üniversite öğrencilerimiz yüz yüze eğitimin yeniden başlamasıyla beraber hem devlet yurtlarının yetersiz kapasitesi, hemde tırmanışa geçen özel yurt ve konut kiralarındaki fiyat artışı sebebiyle barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Şu an birçok yükseköğretim öğrencimizin ana gündemi kira ve yurt pahalılığı olmasına rağmen, maalesef ki halen barınma sorunlarına dair bir stratejik plan yok.”dedi.

Aile ve yerel ekonomiye katkı

Eskişehir Kent Konseyi olarak önerileri olduğunu belirten Akçasoy “ Her biri bizim için çok kıymetli olan öğrencilerimizin yaşadığı barınma sorunu kapsamında alternatif çözüm olarak ailelerimizin evlerinin bir odasını öğrencilerimize açmalarının yaşanan mağduriyeti azaltmak adına çok önemli ve değerli bir katkı olacağını düşünüyoruz. Yurt dışında pek çok aile evlerinin bir odasını üniversite öğrencilerinin konaklamasına açarlar ve bunun karşılığında makul bir ücret isteyebilecekleri gibi bazı aileler ise çocukları okuldan alma gibi basit yardımlar karşılığında ücret bile almazlar. Öğrencilerimize oda kiralamak, gençlerimiz için bir daireyi komple kiralamaktan daha kolay ve ekonomik olmasının yanında hemşehrilerimizin de girişimcilik ruhunu canlandırarak, aile ekonomisi ve yerel ekonomiye katkı sağlayacak bir hareketlenme başlatacaktır. ” diye konuştu.

Yorumlar (1)
samet 12 ay önce
önce sen al görelim bi
26
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@