01.03.2019, 09:30

Eskişehir ‘sararmak’ üzere

Eskişehir için öğrenci kenti deriz. Havacılık kenti, demiryolu kenti de diyoruz. Yunusemre’miz nedeniyle sevgi ve hoşgörü kenti deniyor. Son yıllarda turizm kenti bile diyoruz...
Tüm bunlara ek olarak Eskişehir’in bir sıfatı daha var; Kırmızı Şehir!
Yılmaz Büyükerşen’in ‘neden olduğu’ bir yakıştırma bu. Seçim akşamı yayınlanan Türkiye haritasını gözünüzün önüne getirin. Haritanın geneli ‘sarı’ renkte, AK Parti’nin kazandığı ya da birinci olduğu illeri gösteriyor.
Doğu ve Güneydoğu’daki 7-8 kentte başka renk...
‘Kırmızı’ renkteki kıyı şeridi de CHP’li...
Eskişehir son yerel seçimlerde Kırmızı’dır. Sadece yerel seçim mi? Referandum ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde de ‘Kırmızı’ydı Eskişehir.
Çevresi sarı kentlerle çevrili kırmızı bir kenttir Eskişehir. 7 Haziran 2015’teki genel seçimde de beş-altı aylığına kırmızı olmuştur Eskişehir. Sonra yeniden sarardı!
Yerel seçime bir ay kaldı.
Eskişehir’in hangi renk olacağı merak ediliyor. Sadece biz Eskişehirliler değil genel merkezlerde, İstanbul’da, İzmir’de, başka kentlerde hatta yurtdışında bile heyecanlı bir bekleyiş var.
Eskişehir ne olacak?
Eskişehir şu an kırmızı hatta iki merkez ilçesindeki CHP iktidarı nedeniyle kıpkırmızı!
Bu yerel seçime çok farklı koşullarda gidiyoruz. Hayat pahalılığı da elbette önemli ama ben ittifak meselesini daha çok önemsiyorum.
AK Parti, MHP ve BBP ittifakı olmasa Eskişehir kırmızı olarak kalırdı. Büyük ihtimalle seçim sonucu değişmez, CHP’nin üç belediye başkanı yoluna devam ederdi.
Üstelik rahat, keyifli ve stressiz bir kampanyayla seçimi alırdı.
İttifak işi hesapları karıştırıyor.
Kolayca hesap-kitap yapılamıyor.
Eskişehir’in Ülkücüleri’nin ne yapacağı tahmin edilemiyor. Evet, yukarıda ittifak var ama burası da Eskişehir. Yine de biraz moral bulmak, biraz motivasyon artırmak için MHP oyları üç-beş eksikle AK Parti (Cumhur İttifakı) hanesine yazılıyor ve ‘Üçte üç’ deniyor.
Samimi, sevecen, sakin Burhan Sakallı mükemmel denecek bir kampanya yürütüyor.
Net, düzgün, yalansız Hasan Tuç, yarışa biraz geç girmiş olsa da çok yol aldı.
Heyecanlı, hareketli, haykıran Volkan Doğan’ın beş yıllık çabası karşılık bulmuşa benziyor.
AK Parti ilk kez bu kadar umutlu.
Partililer ilk kez böylesine heyecanlı.
CHP’nin elinde ‘marka’ isimler var ama ‘tedirginlik’ üst düzeyde... Partide, belediyelerde, SKM’lerde ‘gerginlik’ kol geziyor.
Seçime bir ay var.
Liderler gelecek Eskişehir’e... Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi önemli. Söyleyecekleri seçimin kaderini etkileyebilir. Zaten bıçak sırtı durum var...
Son 30 günde hata yapan/yapanlar olacak. Stres ve panik artacak, kaygı üst düzeye çıkacak. Dengeler, rakamlar, ittifaklar... Hepsi çok hassas...
Sonuç...
Kırmızı şehir, yavaş yavaş sararıyor... Kimbilir belki 1 Nisan sabahı ‘turuncu kente’ bile uyanabiliriz.
Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@