Sigara tiryakileri dikkat! Büyük zam yolda

Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı kapsamında 2019-2023 yılları arasında yeni vergi sistemi hayata geçirilecek. Buna göre artık sigaraya otomatik zam gelecek. 

Ekonomi 16.07.2018, 20:55
Sigara tiryakileri dikkat! Büyük zam yolda
banner11

Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2018-2023 tamamlanırken, artık sigara zamları otomatiğe bağlanacak.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Türkiye'de tütün ürünleri üzerinden, nispi ve maktu olmak üzere iki ayrı Özel Tüketim Vergisi tahsil ediliyor. Bunların üzerine, KDV'siz fiyat üzerinden yüzde 18 KDV ekleniyor ve sonuçta bir paket sigara üzerindeki ortalama vergi yükü yüzde 85.3 düzeyine ulaşıyor.

Eylem Planı ile tütün ürünleri üzerindeki vergi yükünün artırılarak, tütün ürünlerinin fiyatlarının yükseltilmesini sağlayacak faaliyetlerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bu yıl içinde sigara fiyatlarının artırılabilmesi için mevcut sistemin gözden geçirilecek ve ihtiyaç duyulan mevzuat değişikliği taslağı hazırlanacak. 2019-2023 yılları arasında ise yeni vergi sistemi hayata geçirilecek.

Otomatik fiyat güncelleme mekanizması, tütün ürünlerinin fiyatlarının satın alma gücünün üstünde artmasını sağlayacak şekilde sürdürülecek.

SATIN ALABİLME YAŞI 18'DEN 21'E ÇIKARILACAK
18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18'den 21'e çıkarılacak.

Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafe olmak zorunluluğu getirilecek.

Yorumlar (0)
13°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@