İşyerlerindeki kira artışlarına da üst sınır getirilsin

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, işyerleri kiralarında fahiş zamlar istenildiğini ve bu artışlara küçük ölçekli işletmelerin dayanamayacağını belirterek, konutta uygulanacak olan kira artış üst sınırı uygulamasının işyerleri için de getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ekonomi 15.06.2022, 13:22
İşyerlerindeki kira artışlarına da üst sınır getirilsin
banner11
banner223

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, konutta kira artışını % 25 ile sınırlayan kararın işyerlerinde uygulanması hakkında açıklamada bulundu. Yaptığı yazılı açıklamada konut kiralarında yaşanan sıra dışı artışlar nedeniyle hükümetin bir dizi tedbir aldığını hatırlatan ETO Başkanı Metin Güler, konutta alınan tedbirlerin işyerleri için de uygulanması gerektiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin hassas bir dönemden geçtiğini belirten Güler, tüccarın, sanayicinin ve esnafın da bu süreçte zorlu bir sınav verdiğini söyledi. Fahiş derecedeki kira artışlarının işletmeleri zor durumda bıraktığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, işyerlerinin en büyük gider kalemlerinden birinin kira masrafları olduğunu ve artan kira masraflarıyla küçük ve orta ölçekli işletmelerinin ayakta kalmasının mümkün olmadığını söyledi.

İşyeri kiraları dolaylı olarak enflasyonu da etkiliyor

Kısa bir süre için de olsa konutta uygulanan kira artış üst limit uygulamasının işyerleri için de getirilmesi gerektiğini belirten ETO Başkanı Metin Güler, alınacak bu kararla raflardaki fiyatların ve dolaylı yoldan enflasyonun da azalacağını kaydetti. Tüccarın pandemiden kalan yaraları sarmak, istihdamın ve büyümenin sürekliliğini sağlamak için çaba gösterdiğinin altını çizen ETO Başkanı Metin Güler, işyerlerine kira artış üst sınırı getirilmesinin tüccar için hayati bir önem taşıdığını ifade etti. Konutta 1 Temmuz 2022 itibariyle başlayacak olan kira artışı üst limiti tedbirinin işyerleri için de uygulanmasının etkilerinin hem tüccar hem de ekonomi için olumlu olacağını belirten Güler, konut için alınan tedbirlerin işyerlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini beklediklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
24
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@