07.02.2022, 14:20

Demir Adam'ın hayata karşı attığı smaç

Merhabalar 

Ben Yusuf Girat 30 yaşında doğuştan bedensel engelliyim Eskişehir'de yaşıyorum Türkiye Sakatlar Derneği Eskişehir şube başkan vekiliyim. Türkiye Basketbol Federasyonu Eskişehir il temsilciliğinde masa hakemliği görevim var. Eskişehir Modern Okçuluk kulübünde lisanslı sporcuyum. İlk köşe yazımda sizlere trafik kazası sonucu engelli olan 'DEMİR ADAM' Kemal Kaya ile yaptığım röportajı size aktarmaya çalışacağım.

Kemal Kaya kimdir? Biraz kendinden bahseder misin?

Ben 27 yaşındayım heyecanlı ve hareketli bir hayatım var gezmeyi seven ve çalışmayı seviyorum. Spor yapmayı seviyorum.

Kemal 2019 senesine kadar engeli olmayan bir gençti.22 Şubat 2019 da trafik kazasında sol bacağımın kopmasından dolayı engelli oldum.

Tabi kimse bir kaza sonucu hayatının tamamen değişeceğini bilemez.

 

Trafik kazası nasıl oldu?

Mevsim kış olduğundan geçirdiğim gribal hastalıktan almış olduğum raporu çalıştığım fabrikaya teslim etmiş dönerken 112 Acil personelinin dediğine göre tansiyonum düşmüş ve direksiyon hakimiyetimi kaybederek arabam bariyerlere çarpmıştı. Daha fazla kan akmasın diye poşeti kemerle sıkarak bacağımdaki kan akışını engelledim itfaiye ve sağlık personelleri gelerek beni arabadan çıkardı. Hastaneye geldiğimizde en az on tane doktor kapıda hazır bekliyordu bizi. Bütün gün benim bacağımı kurtarmaya çalıştılar o anda anladım ki bu bacak bana hayır getirmez. Kazada arabanın içinde kendime gelince eklemlerimi bacağımın kırıntılarını ben topladım bir araya koyup poşetle birlikte doktorlara teslim ettim doktorlar çok uğraştı fakat bacağımı kurtaramadılar. 

Kazadan Sonra İyileşme Sürecinde neler yaşadın?

Allah bana öyle bir güç vermişti ki ayağımı kaybetmem beni hiç üzmüyordu çünkü yaşıyordum. Bu benim alnımın yazısıydı.

Bir gece yoğun bakımda kaldıktan sonra ertesi sabah beni yatağıma getirdiler.

Ailem sanki ben tekrar doğmuşum gibi o gözlerle bakıyorlardı. Odada çok geçmeden doktorum geldi.

Çarşafı kaldırarak Kemal canın mı malın mı dedi bende tabii canım diye cevap verdim.

Oda bana dönerek bizde öyle yaptık senin canını kurtardık ben seni üç ayda ayağa kaldıracağım seni kaybetseydik bunun telafisi olmayacaktı diye tesellide bulundu.

Mal diye ayağımı kastediyordu. Diğer ayağım protezde olsa yerine geleceğini söylüyordu.

Tedavi sürecim 1 hafta sürmüştü. Sonra taburcu olup evime çıktım belli aralıklarla kontrollere gelip gidiyorduk.

Bu zor günlerimde dayılarım, amcalarım, eniştelerim bütün sevdiklerim yanımdaydı.

Eşimin ve ailemin desteğiyle bu zor günleri aşmış protez takılma günlerim gelmişti.

Tabi bu arada koltuk değneklerimle baya geziyordum sanki öyle doğmuşum gibi hızlı hareket ediyordum alışmıştım.

Arkadaşlarım sağ olsun hiç yalnız bırakmayıp beni alıp sinema, çarşı, pazar, sosyal aktivitelerini beraber yapıyorduk.

Hiçbir psikolojik tedavi gereği duymadım gücüm ve moralim yerindeydi.

Beni hayata bağlayan bir evladım Ayaz'ım vardı. Onun için güçlü olup ayakta durmalıydım. Bu arada raporum bitmiş iş başı yapma zamanım gelmişti. Fabrikamda bana kolaylık sağlamış benim yapabileceğim bir iş göstermişlerdi.

Hayat her zaman yolunda ve düzgün gitmiyor eski eşimle vermiş olduğumuz ortak kararla evliliğimizi sonlandırmıştık.

Ama bu her şeyin sonu değildi. Her karanlığın bir aydınlığı, her gecenin bir sabahı vardı.

Benim içinde bu evliliğin bir armağanı evladım vardı. Onun için hayata sıkı sıkı tutunmalıydım.

Hayat sürprizlerle doluydu. Sosyal medyadan beni görmeleri sonucu bir teklif almıştım.

Bu teklif para voleybol (oturarak voleybol)dan gelmişti. Hocam benim bu branşta hiçbir fikrim yok dedim. Sen bir gel Kemal dediler gittim beğendiler ve Gelen teklifi değerlendirerek Aksaray'da bulunan milli takım kampına 10 gün süreyle katıldım.

Bu süreçte antrenörümüz olan Yusuf Kenan KÖK hocam oturarak voleybol milli takım sporcu aday adayı olduğumu söyledi.

Milli takıma seçilmiştim bu benim için gurur verici bir şeydi.

Bir sonraki milli takım etkinliğine kadar Eskişehir'de çalışabileceğim ve kendimi bir sporcu olarak geliştirebileceğim bir takım veya bir organizasyon Eskişehir'de yoktu.

Milli takım antrenörü olan Yusuf Kenan KÖK hocamın desteği ile Eskişehir'de bir takım kurmaya karar verdim.

Ve şu an Eskişehir'de 6 amatör oyuncudan oluşan bir takımı oluşturdum. Eskişehir Milli Eğitim Spor Kulübünde Para  Oturarak Voleybol Oyuncusuyum.

Bundan sonra elimden gelenin daha fazlasını yaparak bana layık görülmüş bu görevde başarıyla ilerleyeceğime, hiçbir zaman pes etmeyeceğime kendi kendime söz verdim.

Hayatınızda ne olursa olsun hiçbir zaman karamsarlığa düşmeyin, bir yerden tutunmayı başarın ne olursa olsun hayat buna değer, hele ki birde evladınız varsa...

Ankara'da şampiyonada 2021 yılında lig kupasında 16 takım arasından 4.olduk. Arkadaşlarımla birlikte ilk defa böyle bir başarı elde ettik ve çalışmalarımızı bu sene için daha çok çalışarak artırdık. Mart ayında Kahramanmaraş'ta Türkiye Şampiyonasına katılacağız.

Kemal Oturarak Voleybol Nedir Nasıl Oynanır?

Aslında Ayakta Voleyboldan hiç bir ayrımı yok 6 kişiyle oynanıyor bütün kuralları aynıdır file boyu 1.50 metredir. sadece oturarak oynanan bir oyundur. Voleybol oynamak bana güç veriyor.

Hayalin veya bir hedefin var mı?

Hayalim şu an Eskişehir'e bir Oturarak Voleybol kupasını getirmek istiyorum. Türkiye Oturarak Voleybol Milli Takımı'nda oynamak istiyorum. 

Sağlık Durumun Nasıl?

Sağlık durumum iyi hiçbir problem yaşamıyorum hayattan kopmadım dimdik ayaktayım fizik tedavi sürecim tamamlandı. Protez bacak kullanıyorum. Protez alırken Sgk biliyorsun yüzde 10 u karşılıyor çok şükür çalıştığım için aldım tabi çalışamayan durumu olmayan diğer engelliler bu fiyatları karşılaması zor. Sgk bu konuda engelli araç ve ortez,protez alımlarında desteklerini artırmalı. 

Eskişehir'i seviyor musun?

Eskişehir çok güzel Herkes bizim şehrimize gelip bayılıyor güzel olduğunu söylüyorlar. Çarşı merkezi parklar çok güzel ve herkese tavsiye ediyorum gelip görmesini Odunpazarı Evleri olsun şehrin diğer turistik mekanları gerçekten görülmesi gereken yerler.

Trafik kazasından sonra Senin Demir Adam gibi Duruşun bunu nasıl başardın?

Ben kendime eziyet ederdim O günden bugüne kadar dimdik ayakta durmam gerekiyordu. Benim bir ailem var evladım var eşim vardı onlar için sağlam ve hayata karşı bir duruş sergilemem gerekiyordu. Hiç pes etmedim ağlamadım inanır mısın hiç ağlamadım. 

Senin gibi engelli bireylere ne söylemek istersin?

Kimse hayata küsmesin. Hayat o kadar çok iyi ki o kadar çok eğlenceli ki bunları görmek lazım başka bir bakış açısından bakmak önemli ben şuanda protez bacağımla çarşıya gidiyorum gezmeye gidiyorum Uludağ'a gidiyorum kaymaya sadece poşetle arkadaşlarım beni ittiriyor. Bana arkadaşlarım DEMİR ADAM der iş arkadaşlarım çevrem mahalle arkadaşlarım sokakta görsün demir adam gel demir adam git öyle yani ben evde oturmayı pek sevmem gezerim, antrenmana giderim yüzmeyi seviyorum, evde kedim var onunla oynarım 4 yaşında bir evladım var adı Ayaz onunla vakit geçiririm gezerim dolaşırız çok güzel bir ailem var ailem benim hep arkamda durdu iyi günde kötü günde çok şükür iyiyim sağlıklıyım kendi işimi kendim görebiliyorum.

Bana zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim Kemal 

Ben Teşekkür ederim 

Yorumlar (0)
13
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@