11.10.2021, 10:36

Cumhur İttifakı ETO’ya aday çıkarır mı?

Mart 2019’daki yerel seçimden sonra ‘seçimsiz’ bir döneme girdik. Önceki dönemde yerel, genel seçimler, referandumlar… Oda, borsa seçimleri… Hiç olmazsa altı ayda bir Eskişehirspor Kongresi yapardık!
Yaklaşık iki buçuk yıldır seçim yok, uzun bir süre sayılır.
Neyse ki sakin günler geride kaldı. Yeniden başlıyoruz… Oda seçimleri ile başlangıç yapacağız. Sonrası yine seçim dolu günler olacak.
Esnaf odalarında seçim gündemi başladı. Adaylığını açıklayan isimler bile var. Hazırlık yapanlar da var.
Sonucu merak edilen oda seçimleri var. ETO ve ESO gibi… Ekrem Birsen’in EESOB’unda neler olacağı da hayli merak ediliyor.
Üye sayısı bakımından en gündemdeki seçim şüphesiz Ticaret Odası olacak. Hele ki son seçimde yaşananlardan sonra… Normal takvim işlerse 2022 yılı sonlarına doğru ETO seçimi yapılacak.
ETO’nun başında Metin Güler var.
Harun Karacan’dan koltuğu devralan Güler, son seçimde parlak bir zafer elde etmişti. Unutulmaz bir seçimdi. Rakip her ne kadar Erdoğan Tekgöz olsa da Metin Güler o seçimde başta Harun karacan olmak üzere bazı güç odaklarını yenmişti.
Ticaretin ve cemiyet hayatının en güçlü isimlerinden Karacan’ı yenmek de öyle kolay bir iş değil, herkese de nasip olmaz! Bir de Yılmaz Büyükerşen yenmişti Karacan’ı 2014 yerel seçiminde…
ETO seçim gündemine dönelim tekrar…
Yaklaşık bir yıl var.
Pandemi döneminde eleştirilen Metin Güler sahaya indi. Projelerini Fashion Eskişehir ile başlattı. Fuarlar başladı… 7-8 projesi daha olduğunu biliyoruz.
Güler, ETO tarihinin en şanslı başkanlarından! ETO Meclisi’nde kendisine ve yönetime muhalefet yok denecek kadar.
Pandemide diğer pek çok lider gibi ‘görünmez’ olan Güler, hayli eleştiri almıştı. O dönemde ‘kolay lokma’ olarak görülüyordu! O nedenle sağda solda aday olacağını söyleyen, ima eden ya da nabız yoklayan çok isim vardı.
O isimler birer birer oyundan düştü. Ya da taktik değiştirdiler, bilmiyorum. O günlerde Serhan Arıman, Serkan Zengin, Ferhat Alkara ve Oğuz Beki gibi isimler gündemdeydi. Bu isimler ‘Biz yola çıktık’ demedi ama çok ‘şüpheli’ eylem ve söylemleri vardı.
Bu aralar sadece Serkan Zengin’i görüyorum. Muhtar ziyaretleri yapıyor…
Öte yandan şehrin tanınmış tüccarlarından Hasan Tuç’a da ziyaretler sıklaştı. Tuç’un ETO Başkan adaylığına ‘şimdilik’ sıcak bakmadığını duyuyorum.
Yine taraflı tarafsız herkesin performansını beğendiği Kızılay Başkanı Egemen Temizsoy’a ‘hadi tam zamanı’ diyenler var. 
Tüm bunlar olurken Ankara kaynaklı bir istihbarat gündeme bomba gibi düştü. Cumhur İttifakı’nın oda seçimlerine müdahil olacağı konuşmaları hesapların yeniden yapılmasına neden olabilir. Diğer kentleri bilmiyorum ama Eskişehir’de pek tutacak bir formül gibi durmuyor.
Zira Cumhur İttifakı vekiller nedeniyle Eskişehir’de ‘ittifak’ halinde değil. Harun Karacan’ın tamam dediğine, Nabi Hoca ve Emine Nur Günay hayır der. Ya da tam tersi… Emine Nur Günay ile ilişkileri ilerleten Zihni Çalışkan’ın önereceği isme Karacan’ın evet demesi mümkün görünmüyor.
Hadi bir isim bulundu diyelim… Eskişehir esnaf ve tüccarının, arkasında ittifak bulunan bir isme sıcak bakacağını düşünmüyorum. Cumhur ya da Millet ittifakı fark etmez…

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@