21.11.2022, 10:11

Central Park’ta Eskişehir görüşmesi

AK Parti’ye il başkanı arıyoruz. En uzun süre il başkanlığı yapan Zihni Çalışkan, 2023 seçimlerinde aday olmak için görevden ayrılacak.
Ateşten gömlek olsa da İktidar Partisi koltuğuna oturmak isteyenler var. Kendi grubundan birilerinin oturması için çaba sarf edenler de var…
Bugüne kadar bazılarına değindim. Kulisler yine hareketli…
Eskişehir’in yakından tanıdığı Vaşington Büyükelçimiz Murat Mercan’ın sürece müdahil olduğu yönünde kulis konuşmaları var.
Mercan, AK Parti’yi kuran 50 kişiden biri… 2002-2011 arasında Eskişehir Milletvekiliydi. Genel Başkan Yardımcılığı, TBMM’de Komisyon Başkanlığı, Bakan Yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulundu. Tokyo’nun ardından da Vaşington’a atandı.
Mercan, Eskişehir’deki siyasetin kodlarını iyi bilen isimlerden… Nerede ne iş yaparsa yapsın çok sevdiği Eskişehir ile teması hiç koparmadı. Eskişehirspor’u da, kent siyasetini de hep yakından takip etti.
Mercan’ın Burhan Sakallı, Mustafa Birsen, Hasan Tuç ve Serhat Tunç ekibine yakın olduğu biliniyor. Eskişehir’e geldiğinde birlikte fotoğraflar verilmişti.
Mercan’ın, İl Başkanlığı süreciyle yakından ilgilendiği ifade ediliyor. Kimileri bunu 2024’e hazırlık olarak görüyor. Kimileri de ‘makamın çok hazzetmediği’ kimselerin eline geçmesini istemediği için müdahil olduğunu düşünüyor.
Sonuç olarak Mercan, işin içinde deniyor. En azından Eskişehir’den görünen bu…
Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teklif bile götürdüğü konuşuluyor. Cumhurbaşkanı’nın ABD ziyaretini hatırlıyorsunuz… Erdoğan, Central Park’ta gezmişti. Yanında Murat Mercan da vardı… Hatta Erdoğan’a tercümanlık yaptı.
Mercan’ın orada Cumhurbaşkanı’na Eskişehir ile ilgili bir teklif yaptığı kulislerde konuşuluyor demiştim. Mercan’ın, Hasan Tuç’un il başkanı olması için Erdoğan’a öneride bulunduğu ifade ediliyor.
Yine aynı görüşmede MKYK Üyesi Burhan Sakallı’nın milletvekilliği listesinde birinci sıra olmasını teklif ettiği bilgisi de kulisleri hareketlendirdi.
Sakallı ve Mercan, Hasan Tuç’un ‘son dakikada’ Tepebaşı Adayı olmasını sağlamıştı. Mart 2019 seçimlerinde…
Ve o ekip daha başka kararlarda da etkili oldu. Sakallı’nın MKYK Üyeliği de dahil pek çok süreç…
Böyle bir teklif oldu mu? Olduysa sonucu ne olacak? Kısa zaman sonra öğreneceğiz. Bu ‘senaryoyu’ birileri yazdı ve siyasi kulislerde dolaşıma soktuysa valla ne yalan söyleyeyim senaryo teknik ve yöntem açısından kusursuz görünüyor.
Kim bilir belki de Eskişehir’in kaderi Central Park’ta şekillendi…

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@