03.08.2020, 15:00

Büyükşehir, atıl binayı Koza Evi’ne dönüştürebilir

İpek böcekçiliği yıllardır Eskişehir’in ekonomisini canlandıran temel sektörlerinden bir tanesi. Görünürde kolay gibi ancak epey zor ve zahmetli. CNN Türk’te yayınlanan Yeşil Doğa programının yapımcısı ve sunucusu Güven İslamoğlu’da Sarıcakaya ilçesi Mayıslar Köyü’nde ipek böcekçiliğini geniş kapsamlı ele almıştı. İzlemenizi tavsiye ederim.

Geçen yıl Temmuz ayında Mihalıççık ilçesini kapsamlı şekilde gezme imkanı bulmuştum. İlçede bulunan Dinek Köyü arıcılık ve ipek böcekçiliği üretiminde yegane yerlerden. 30 yıldır atıl durumda bekleyen Dinek Tarım Kredi Kooperatifi ise değerlendirilmeyi bekliyor. Atıl vaziyette bekleyen binanın etrafında yaklaşık 400’e yakın dut fidanı bulunuyor. Aslında bu alanda üretim yapmak isteyenler için tam bir nimet sayılır. Bölgenin genelde dağlık olmasından dolayı ipek böcekçiliği için en uygun yer Dinek Köyü ancak temel sıkıntı atıl binanın değerlendirilememesi. Vatandaş buranın Koza Evi olarak açılmasını istiyor.

Kooperatif binasını bizzat gezdim. Fotoğraflarını da hemen aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Gayet kullanışlı ve geniş. İpek böcekçiliğinden kırk günde 5-6 bin TL kazanabilirsiniz. Bölgede sadece bir aile üretim yapıyor. Otuz yıldır metruk vaziyette bekletilen Kooperatif Binası’nın Koza Evi olarak açılması ile birlikte üretim canlanabilir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 300 binden fazla dut fidanını üreticiyle buluşturdu. Sarıcakaya ilçesi ise üretimin en çok yapıldığı ilçelerden bir tanesi. Bununla beraber sadece ilimizde değil; Büyükşehir Belediyesi, Antalya ve Muğla’daki belediyeler aracılığıyla 5 bin dut fidanını Akdenizli ve Egeli üreticilere ulaştırdı.

Yapılan desteklerden bir diğeri ise Büyükşehir Belediyesi İpek Evi Projesi. Proje kapsamında kozalardan elde edilen iplikler işlenerek İpek Evi’nde dokunacak. Kadınlar ve engelli bireyler hem kendilerine hem de ekonomiye canlılık getirecek. İpekli dokuma temel eğitimi de verilecek.

Özetle;  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ipek böcekçiliğini canlandırmak için hayata geçirdiği birbirinden kıymetli projeler içerisinde; metruk vaziyette bekleyen Dinek Tarım Kredi Kooperatifi binası da yer almalı. Buranın Koza Evi’ne dönüşmesiyle üretim ve turizmde yeni bir çeşitlilik kazandırılabilir.

Dinek Tarım Kredi Kooperatifi binası otuz yıldır metruk vaziyette

Mihalıççık Dinek Köyü sakinleri buranın Koza Evi olarak değerlendirilmesini istiyor

Atıl vaziyetteki bina kullanım açısından epey uygun

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@