20.12.2019, 12:05

“Bir Seçimden Fazlası”

Bu Pazar Eskişehir’de sonucu merakla beklenen bir seçim var. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası yeni dönemde hangi Başkan ve yönetimle yoluna devam edeceğini oylayacak. 
Bu seçim önceki yıllardan çok daha farklı ve stratejik bir öneme sahip. Seçim sadece Ziraat Mühendisleri Odası vizyon ve başarısı değil Eskişehir’in geleceğini yakından ilgilendiren stratejik anlamlar içeriyor. 
Zira Eskişehir’in geleceğini belirleyecek iki önemli detay var. Bu detaylardan birisi Alpu Termik Santrali ile ilgili haklı kaygılar, diğeri ise Eskişehir’in tarım potansiyelinin geleceği ilgili endişeler.
Yani Ziraat Mühendisleri o termik santralin insan sağlığı ile ilgili zararlarının ötesinde Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine vereceği zarar, tarımı bekleyen risk ve Eskişehir’de planlı, ortak akılla, bilimsel çalışmalarla güçlendirilmesi gereken zirai üretim ile ilgili sorumluluk alacak ve buna göre oylama yapacak. 
Bildiğim kadarıyla seçimde 3 aday var. Üstelik seçim sürecine giderken inşallah doğru değildir dediğimiz TMMOB’un duruşuna zeval verecek türde iddialar da duyuyor ve üzülüyoruz. Daha adayken birlikte çalışılacak kurumlara savaş baltası çekenler, devlet imkânlarını kendine oy devşirmek için kullananlar falan… Anlayacağınız benim değinmek istemediğim rahatsız edici bazı gelişmeler var. 
Ben bu konuda bir taraf olacak ve fikir beyan edeceksem en iyi yol bildiğim yoldur derim.  Bu yüzden geçmiş dönemlerde Ziraat Mühendisleri odasına liderlik etmiş Levent Özbunar’ın bu Pazar günü en favori ve iddialı isim olduğunu en baştan belirtmek isterim. 
Özburun’u ilk kez Termik Santrale karşı olan net tavrı ile tanıdım. Akabinde kırsal kalkınmaya dair bir iki kez mesleki anlamda sohbet ettik ve özellikle verimli, bilimsel tarım alanındaki projeleri takdirimi kazanmıştı. 
Görünen o ki bir kez daha Başkan olarak bu projelerini de hayata geçirmek ve devam ettirmek istiyor. Üstelik hakkında en ufak bir dedikoduya mahal vermeden, bağımsız, tavrı net, tüm kurumlarla arası ılımlı bir isim. Hatta mevcut belediye başkanlarının hepsinin desteklediği bir isim olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. 
Ben özellikle kendisinden dinleme imkânı bulduğum Kırsal Akademi projesinin son hassas, kritik ve Eskişehir tarımı için gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Termik santral konusundaki tavrı içimi rahatlatıyor ve çevremdeki mühendis arkadaşlarımdan edindiğim izlenimler de bu yönde. 
Dolayısıyla Pazar günü Özbunar’ın sürpriz yaşamaz diye düşünüyor ve başarılar diliyorum. 

Yorumlar (0)
10°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@