07.09.2020, 13:45

Başhekimden yanıt gecikmedi

Sevgili okurlarım, geçtiğimiz Cuma günü ‘Sağlıkçının Feryadı!’ başlıklı köşe yazımı paylaşmıştım. Konunun içeriğinde Yunusemre Devlet Hastanesi’nde çalışan vatandaşımız mağduriyetini anlatan bir yazı göndermişti. Gönderilen mesajı hafızaları tazelemek adına yeniden sizlerle paylaşıyorum.

“Merve Hanım, sistemin biz sağlıkçılara çok büyük bir ayıbı var. Bize PCR Testi yapılmıyor, isteyince de olmaz diyorlar. Neden diye sorduğumuzda, ‘git yalvar, rica minnet yaptırabilirsin ancak’ diyorlar. Çok üzülüyoruz. Başhekimin onayı olmadan yapılamayacağını söylüyorlar. Kırgınız. Toplu taşıma kullanıyorum, evde annemle yaşıyoruz. Benden dolayı anneme zatürre aşısı yapılıyor ama bize yapılmıyor. Bu PCR taramasının en azından Eskişehir’de sağlık personeline yapılmadığını çok zorluk çıkarıldığını dile getirirseniz çok seviniriz. Ayrıca diğer bir konu da hastanelerde dağıtılan maskelerin halini bir görseniz kiminin teli yok takılınca hemen yırtılıyor. Ben satın alabiliyorum ama diğer arkadaşlarımız günde 5-6 tane maske kullanmak zorunda kalıyor. Kimse bizi duymuyor.”

Bu dönemde sağlığın iki kat daha elzem olduğunu düşünürsek yaşanılan mağduriyetler üzücü ve acımasız oluyor. Kısacası vatandaş PCR testlerinin yapılmadığını ve hastanelerde dağıtılan maskelerin kalitesizliğinden bahsediyor.

Mağduriyete istinaden Yunusemre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle bir mesaj gönderdi. Karagülle, COVID-19 başladığından beri hastanenin koruyucu ekipman konusunda sorun yaşamadığını, testlerin her isteyene yapıldığını aktardı.

Bu arada hastane Eskişehir bazında COVID-19’a yakalanan en az personel sayısına sahip.

Evet, başhekimin açıklaması bu yönde…

Şunu da meslek etiği olarak muhakkak belirteyim; Gazeteci, belli bir kesimin gizli kalmasını istediği gerçekleri açığa çıkartır. Gerçekler ortaya dökülünce de malum kesim rahatsız olur ve asılsız haber iddialarıyla karşı karşıya gelirsiniz. Sadece metanetli olarak süreci yönetmek önemli. Yaşanan bir mağduriyet varsa dile getirmek zorundayız ki sorun çözülsün. Yetkililerden de açıklama geldiği müddetçe her zaman vatandaşla paylaşırız. Pandemi döneminde sağlık emekçilerinin değerini umarım hak ettikleri seviyeye ulaştırırız. En başta ilgili makamlar olmak üzere…

Evet, her iki tarafın görüşlerine de köşemde yer verdim. Sağlık emekçilerinin yaşadıkları zorlukları da köşemde paylaşmaya devam edeceğim.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@