17.04.2019, 10:02

AK Parti’de son durum

AK Parti, yerel seçimlere büyük umutlarla girmişti. 24 Haziran seçim sonuçları başlı başına moral kaynağıydı.
MHP’nin desteğini de almıştı. Cumhur İttifakı büyük moral olmuştu. Öte yandan merkezdeki adaylar iyi seçilmişti. Burhan Sakallı, Hasan Tuç ve Volkan Doğan…
İktidar Partisi, çıkaracağı en iyi üçlüyü çıkarmıştı. Büyükerşen’in 20, Ataç’ın 15 yıl görevde olması da AK Parti’nin elini güçlendiriyordu. Sonuçta iktidarda olan yıpranır!
Ekonomi başta olmak üzere bazı sıkıntılar da vardı ama genel itibariyle hava olumluydu.
Seçim sonuçlarına bakınca partinin seçimlerden ‘ciddi’ bir mağlubiyetle ayrıldığını görüyoruz.
Merkezdeki üç belediye alınamadı.
2014’te kırsaldaki iki belediyeyi CHP’ye kaptıran AK Parti, 2019’da iki belediye daha kaptırdı CHP’ye… Eldeki Çifteler MHP’ye, Malıç da DSP’ye gitti. AK Parti’nin 10 olan kırsal belediye sayısı 6’ya düştü.
Büyükşehir Meclisi’nde çoğunluk kaybedildi.
Başarısızlığı gösteren listeyi uzatmak mümkün.
Ciddi mağlubiyet sonrası AK Parti’de ‘ilginç’ bir suskunluk var. Seçimin hemen sonrasında partide bir toplantı yapıldı. Harun Karacan’ın katılmadığı toplantıyı ‘ciddiyetten’ uzak buldum. O kadar çok kişiye ‘teşekkür’ edildi ki bi ara AK Parti’nin seçimi kazandığını düşündüm!
O toplantı sonrası ‘suskunluk’ devam ediyor.
Ortada bir başarısızlık var.
Nabi Hoca’nın da dediği gibi bunun illaki bir ‘siyasi faturası’ olacak. Söz konusu fatura kime ya da kimlere kesilecek şu an için belli değil. Genel Merkez’in İstanbul ‘mesaisi’ sürüyor. Bekleyiş o yüzden…
Başarısızlığa sahip çıkmak zordur.
İktidar Partisi’nde de aynen böyle oluyor.
İl Yönetimi, vekiller, adaylar…
Kimse ‘kabahatim var’ demiyor.
Kim ne derse desin hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Parti, mutlaka yeni bir döneme girecek. Bu yönde bazı hazırlıklar, sızlanmalar, girişimler duyuyoruz. Henüz bir adım atılmadı ama bu atılmayacağı anlamına gelmiyor.
Sakallı, Tuç ve Doğan’ın “sahayı terk etmemesi” önemli bir işaret. İl Yönetimi’nin değişeceğini düşünen kimileri hazırlıklara başladı.
AK Parti, sadece suskun değil. Aynı zamanda dağılmış durumda. Moralsiz, umutsuz, heyecansız… Daha önce de buna benzer durumlar yaşamış ama kötü zamanları atlatmayı bilmişti.
Şimdi Parti’yi kimin toparlayacağı merak konusu. Bu arada çok sürpriz isimlerin de sahaya sürülebileceği kulislerde konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde ‘şaşırtıcı’ görevlendirmeler görebiliriz.

Yorumlar (0)
-4°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@