15.12.2020, 11:52

AK Parti zafere mi gidiyor?

Başlığı köşe yazım okunsun diye böyle atmadım!
Gerçekten merak ediyorum… AK Parti zafere mi gidiyor? Önümüzdeki yerel seçimden bahsediyorum. Vaktinde ya da biraz önce yapılacak olan yerel seçimlerden… 
Gerçi böyle giderse seçimin vakti fark etmiyor… Haziran 2022 ya da Mart 2024 sonuç değişmeyecek.
Ne varmış ortamda?
Ortamdan da önce AK Parti’nin yerel seçimde Eskişehir’deki performansını bilenler daha en başından ‘Ne saçmalıyorsun’ diyebilir. Aslında haksız da sayılmazlar…
Elimizde dört seçim Büyükerşen’e yenilen bir AK Parti var. Tankıyla topuyla, bakanıyla gelecek vaat eden adaylarıyla hatta son seçimde ittifakıyla başarısız olmuş bir AK Parti bu.
Sadece Büyükşehir mi?
Hayır…
Milli Görüş’ü temsil eden ya da oradan geldiğini ifade edenlerin belediye kazanıp kaybetmesi pek görülmüş şey değildir! Gerçi İstanbul, Ankara örneğinde olduğu gibi artık görülüyor ama 10 yıl önce yoktu böyle şeyler.
Oysa AK Parti önce Tepebaşı’nı, ardından da Odunpazarı’nı kaybetti.
Yani istatistikler AK Parti demiyor!
CHP diyor mu?
Ona bakalım…
Önce bahsettiğim ‘ortama’ bakalım.
Son yerel seçimden Yılmaz Hoca’nın kurguladığı strateji sayesinde zaferle çıkan CHP, İl Kongresi ardından türbülansa girdi. Henüz çıkamadı, CHP sallanıyor! Türbülansın biteceğini düşünenler fena halde yanılıyor.
Sarsıntının şiddeti her geçen gün artıyor.
Şimdilik herkes koltuğunda, düşen yaralanan yok ama kokpitte ciddi sıkıntı var.
Biliyorsunuz şubat ayındaki İl Kongresi ile kokpitteki kavga el değiştirdi. 
Önceden Hoca’nın elindeki kumandayı Ahmet Ataç almaya çalışıyordu. Son zamanlarda Kazım Kurt hamle yaptı. Hoca kumandayı ikisinden de kaçırıyor!
Kurt, kongreyle birlikte mürettebatı ele geçirdi!
Uçak kimsenin umurunda değil gibi görünüyor. Kurt, sallanan uçakta yolcuları ‘üye yapmakla’ meşgul… Kokpite alınmayan Recep Taşel, VIP’de taze sıkılmış meyve suyu tüketiyor!
Ataç sürekli ‘belediye’ ile görüşüyor. Kokpitteki kavgaya konsantre olamıyor. Bunca yıllık tecrübesi var bıraksalar uçağı ve içindekileri sağ salim indirebilir. Ama iyi pilot olmak yetmiyor!
Benzetmeler burada bitsin… ‘Derdimi’ anlattığımı düşünüyorum.
Böyle bir ortamda CHP yerel seçimi kazanabilir mi? Bütün senaryolar CHP’nin kaybedeceği yönünde… Ön seçim desen olmuyor, Hoca seçsin desen olmuyor, Ahmet Abi desen olmuyor, Halkçı Kazım desen olmuyor… Anket desek Erman Gölet çıkar, o da olmaz!
CHP’nin buradan sağ çıkması pek mümkün görünmüyor. Kırsaldaki dağınıklığı da eklersek CHP’nin işi çok zor.
CHP için ittifak meselesi de soru işareti? Devam edecek mi? Ne şekilde devam edecek? Güçlenen İYİ Parti bu sefer merkezde belediye alacak mı? İttifak meselesi de CHP’nin aleyhine işleyecek gibi görünüyor.
AK Parti ne durumda?
Dağınık, ruhsuz, ümitsiz, başsız, moralsiz, dertsiz, habersiz…
Eee bu halde nasıl zafere gidecek? Kemik bir kitlesi var. Ekonomi nedeniyle belki bir miktar oy kaybeder ama kitlesi genel itibariyle yerinde. MHP’nin desteği de devam ediyor. Bu sefer BBP’yi de ittifaka dahil ederler diye düşünüyorum.
Yüzde 37 ile bile seçim kazanılabilir. Öyle bir ortama gidiyoruz…
CHP, Eskişehir’i AK Parti’ye hediye edecek de diyebiliriz. Şimdilik AK Parti’nin ‘haberi’ yok. O nedenle bu yazdıklarım aramızda kalsın! Onlara da sürpriz olacak! Sürprizi bozmayın…

Yorumlar (2)
Habibe tek 5 ay önce
Bizlerde Chp nin kemik kitlesiyiz yedirmeyiz kimseye
Bİlgin karagöz 4 ay önce
Bence eskişehirde chp devam etmeli 21 -22 yıldır makyajla götürülen şehir dama demeli ve bu cenazeyi chp kaldırmalı . Birikmiş devasa sorunlardan kurtulup kaçıp gitmek olurmu . Hadi koçum zor günler başlıyor heykele devam
15°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@