Öfkenizi Kontrol Etmenin 10 Yolu

     
Zaman zaman herkesin çok sinirlendiği öfkelendiği durumlar olur. Pek hoş olmasa da hayatın bir parçası. Peki öfke kontrolü demek en sinir bozucu durumlara, saygısız insanlara karşı kocaman bir gülümsemeyle durmak mı? Hayır öfkelenmek de sevinmek gibi normal bir duygu durumu fakat öfkeyi doğru bir şekilde ifade etme becerisi ise öfke kontrolü.


Öfke kontrolünde amaç şiddet ve saldırganlık dürtülerini kontrol altında tutmak,kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeyecek şekilde kendisini ifade etme yetisi kazanmasıdır. Uzmanların öfke kontrol amacıyla ilgili belirttikleri bu şekilde. 

Öfke kontrolü için birçok yöntem var.Doğru ve etkili yöntem kişiden kişiye farklılık göstermekte. Size hangi yöntemin uygun olduğunu kendiniz belirleyebilir veya deneyerek bulabilirsiniz. İşte en etkili 10 öfke kontrol yöntemi;

1.Fırtına Öncesi Belirtilere Dikkat Edin
aggressive person ile ilgili görsel sonucu
Stresli bir ortam, karşınızda sorunlu bir durum veya kişi var farz edelim. Bu durumlarda sinirlendiğinizi belli eden kelimeleriniz mutlaka vardır. Onları düşünün ve bulun. Örneğin “asla”, kesinlikle” “mümkün değil” gibi kelimeler kullanıyor olabilirsiniz. Bunları kullandığınızı fark ettiğinizde öfkenizin fırtınasının yakın olduğunu anlayabilirsiniz. Öfkelenmeden önce kontrollü davranabilmeniz için bir fırsat yaratabilirsiniz bu şekilde.

2.Aklınıza İlk Gelenleri Söylemeyin
dont talk ile ilgili görsel sonucu
Öfkeli olduğunda insanlar genelde ne düşünüyorsa mantık süzgecinden geçirmeden söylemek isterler. Çünkü kontrollerini yitirmişlerdir. Aklınızdan geçenleri söylemeden önce durumu ve söylemek istediğiniz sözleri düşünün. Ne kadar mantıklı, saygılı cümleler seçiyorsunuz düşünün. Sonrasında konuşun.

3.Nefesinize Konsantre Olun
breath  angry people ile ilgili görsel sonucu
Öfkelendiğinizde sık nefes alıp vermeye başlarsınız. Salgıladığınız adrenalin hormonu kalp artımını, nefes alış verişleriniz hızlandırır. Çok öfkelendiğiniz ve bu nedenle doğru iletişim kuramayacağınızı fark ettiğinizde nefesinize konsantre olun. Yavaş nefes almaya çalışın böylece vücudunuzun sakinleşmesine yardımcı olacaksınız. Bunun için içinizden 4-5’e kadar sayarak nefes alıp yine sayarak nefes verebilirsiniz.

4.Rahatlatıcı Bir Sözcük Seçin
sakin ol ile ilgili görsel sonucu
Bunu nefes yavaşlatmayla birlikte yapabilirsiniz. O anda sizi rahatlatacak bir sözccük seçin ve içinizden tekrar edin. “Umursama”,  “Sakinleş” veya “Rahatla” gibi sözcükler seçip kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

5.Küfürden, İlenmekten Uzak Durun

Bu tip sözlerin kullanımı normal medeni bir tartışmadan düşünülemez bile elbet ama bazen öfke bu tip sözlere yönelmenize neden olabilir.. Dahası var öfkenizi alevlendirir. Bunun nedeni bu tip konuşmalar duygusal olarak yoğundur. Bu da durumu istemeden daha yoğun yaşamanıza neden olur. Bu tip tabirler yerine daha az duygusal yük içeren başka kelimeler seçin kendiniz için. “Bunaltıcı bir durum” “Anlaşılmaz bir durum” gibi devamında” kızgın olmam normal ama kızgınlıkla hareket etmem sorunu çözmeyecek” gibi cümlelerle kendinize telkinde bulunabilirsiniz.

6.Mantığınıza Başvurun
mantıklı düşünmek ile ilgili görsel sonucu
Öfke duygusal bir tepkidir ve mantık ona karşı galip gelebilir. Duruma ve kendinize duygu içermeyen soğuk, sert mantıkla bakmaya çalışın. Bu tip durumların herkesin başına geldiğini, dünyanın size düşman olmadığını, hayatın içinde sinir bozucu durumların normal olduğunu kendinize hatırlatın. Bu düşünceler sizi mantıklı düşünmeye sevk edecektir.

7.Neden Öfkelendiğinizi Önce Düşünün Sonra Söyleyin
angry couple ile ilgili görsel sonucu
Öfkenin genellikle hayal kırıklıklarından beslendiğini vurguluyor uzmanlar. Eşinizle, sevgilinizle yaşadığınız bir durumda gerçekten duruma mı sinirlendiniz yoksa anlayışsız, sevgisiz davrandığını, ihmal edildiğinizi hissettiğiniz için mi sinirlendiniz? Bu sorunun cevabını önce kendinize vermeniz gerekiyor. Sonra ise bu durumu “Beni anladığını düşünmüyorum ve bu beni sinirlendiriyor.” benzeri cümlelerle dile getirin. Bu ilişkinizle ilgili ilerleme kaydedebileceğiniz bir diyaloğun başlamasına neden olacaktır. 

8.Öfkeniz Geçtikten Sonrasını Düşünün
İlgili resim
O an aklınızdan geçenleri söylediniz, öfkenizin sizi yönetmesine izin verdiniz diyelim. Bundan bir saat sonra söylediğiniz sözlerden, davranışlarınızdan pişman olduğunuzu, kırdığınız ve sevdiğiniz insanları, haklıyken haksız duruma düştüğünüzü düşünün. Bunları düşünmek öfke kontrol frenine sağlam basmanızı sağlayacaktır.

9.Kendinizin Farkında Olun
İlgili resim
Bazı insanlar uyandıklarında bazı insanlar uyumadan önce daha öfkeli olabiliyor. Siz hangi saat dilimince veya durumlarda daha sinirli oluyorsunuz bunu düşünün. Sabahın ilk saatlerinde öfkeliyseniz iş yerindeki problemi sabah gündeme getirmeniz iyi bir fikir olmayacaktır.

10. Kendinize Anlayışlı Olun
yourself ile ilgili görsel sonucu
Öfkelenmek normal bir duygu durumudur. Öfkenizi hemen kontrol altına alamayabilirsiniz önemli olan pes etmeden çabalamaya devam etmeniz olduğunu unutmayın. Kararlı devam ederseniz zamanla daha etkili bir şekilde öfke kontrolü sağlayabilirsiniz.

psikolog ile ilgili görsel sonucu
Tüm denemelerinize rağmen öfke kontrolünüzü sağlayamıyorsanız o zaman uzaman yardımı almanız doğru bir karar olacaktır.

Eskisehir.net
ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR