Eskişehir İlçeleri; Mihalıççık

     
Eskişehir merkezine yaklaşık 91 km uzaklıkta olan Mihalıççık ilçesinin tarihi Friglere dayandığını gösteren bulgular vardır. Fakat asıl bölgeye yerleşim  Osmanlı İmpratorluğu dönemine dayanmaktadır.
mihalıççık ile ilgili görsel sonucu
Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıllarında feth edilen yerleri gazilere tımar olarak verilirdi. Yani o bölgenin gelirinin bir kısmını belirli görev karşılığı belirlenmiş şartlarla bir kişiye tahsil edilirdi. Mihallıçık ilçesine Köse Mihal Tımar olarak atanmıştır. Harmankaya (Sarıcakaya civarı) Tekfuru Köse Mihal Osman Bey ile savaşır ve yenilir. Esir alınır ve serbest bırakılır. Bu olaylar sonrası Osman beyle dostluğu ve başarıları nedeniyle Tımar olarak görevlendirilir. 
Mihallıçık isminin Köse Mihal’in torunu Gazi Mihal’in ilçeden büyümesi ve yakın çevresinin Mihalıççık demesiyle nedeniyle ilçeye bu ismin verildiği rivayet edilmektedir.
Kurtuluş Savaşı'nda kısa bir süre Yunan işgaline uğrmıştır ilçe. Özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında, öğretmenler Mihalıççık köylerinden Türkiye'nin dörtbir yanına dağılmış, eğitimin gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.
Yıllarca Bursa’nın Yenişehir kazasına bağlı bir bucak olarak kalmıştı Mihalıççık. 1840 yılında Ankara’ya bağlı bir kaza olarak belirlenmiştir. 1925 yılında ise Eskişehir’in il olmasıyla Eskişehir’e bağlanmıştır.

Mihalıççık ilçesine bağlı 53 mahalle bulunmaktadır. Mahalleler;
ADAHİSAR MAHALLESİ
AHUR MAHALLESİ
AHURÖZÜ MAHALLESİ
AKÇAÖREN MAHALLESİ
AYDINLAR MAHALLESİ
BAHTİYAR MAHALLESİ
BELEN MAHALLESİ
BEY MAHALLESİ
CEMİKEBİR MAHALLESİ
ÇALÇI MAHALLESİ
ÇALKAYA MAHALLESİ
ÇARDAK MAHALLESİ
ÇUKURÖREN MAHALLESİ
DAĞCI MAHALLESİ
DİKÖZÜ MAHALLESİ
DİNEK MAHALLESİ
DÜMREK MAHALLESİ
GÖZELER MAHALLESİ
GÜCE MAHALLESİ
GÜREŞ MAHALLESİ
GÜRLEYİK MAHALLESİ
HAMİDİYE MAHALLESİ
ILICALAR MAHALLESİ
İĞDECİK MAHALLESİ
İKİZAFER MAHALLESİ
KARAÇAM MAHALLESİ
KARAGEYİKLİ MAHALLESİ
KAVAK MAHALLESİ
KAYI MAHALLESİ
KIZILBÖRÜKLÜ MAHALLESİ
KORUCU MAHALLESİ
KOYUNAĞILI MAHALLESİ
KOZLU MAHALLESİ
LÜTFİYE MAHALLESİ
MAHMUTHİSAR MAHALLESİ 
MEDRESE MAHALLESİ
NARLI MAHALLESİ
OBRUK MAHALLESİ
OTLUK MAHALLESİ
ÖMER MAHALLESİ
SARAY MAHALLESİ
SAZAK MAHALLESİ
SEKİ MAHALLESİ
SEKİÖREN MAHALLESİ
SORKUN MAHALLESİ 
SÜLELER MAHALLESİ
TATARCIK MAHALLESİ
UŞAKBÜKÜ MAHALLESİ
ÜÇBAŞLI MAHALLESİ
YALIMKAYA MAHALLESİ
YAYLA MAHALLESİ
YEŞİLYURT MAHALLESİ
YUNUSEMRE MAHALLESİ 

mihalıççık eskişehir ulaşım ile ilgili görsel sonucu
Mihalıççık ilçesi batıda Beylikova, Alpu, güneyde ise Sivrihisar, kuzeyde ve doğuda Ankara ile çevrilidir. Mihalıççık ilçesinin Eskişehir’in  merkezine olan uzaklığı: 91 km'dir. Mihalıççık Alpu arasındaki 52 km. Mihalıççık Sivrihisar arası 67 km. Mihalıççık Nallıhan arası ise 63 km. Sivrihisar Polatlı arasındaki yoldan ilerlerken ana yoldan ayrılıp Yunus Emre köyü üzerinden, yaklaşık 48 km sonra Mihalıççık ilçesine varılıyor.

1.650 km² yüzölçümüne sahip olan Mihalıççık 2016 yılında nüfusu 8.444 olarak belirlenmiştir. Bölge halkının geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Bölgede linyit, krom, manyezit madenleri çıkarılmaktadır. Halı dokuma, kanaviçe işleme, heybe dokuma, çömlekçilik, kalaycılık, patik örücülüğü bölgedeki el sanatlarıdır.

İlgili resim
Mihalıççık kirazıyla da meşhurdur. bu sene 39.su düzenlemiş olan Kiraz Festivali her sene Temmuz ayında yapılmaktadır.

Görülebilecek Yerler;

YUNUS EMRE KÜLLİYESİ
YUNUS EMRE edebim el vermez ile ilgili görsel sonucu
Türk Tasavvuf Edebiyatının en büyük üstatlarından biri Yunus Emre’dir.  Bıraktığı eserleriyle dünden bugüne iz bırakmış bir evliyadır. Yunus Emre’nin mezarının tam olarak nerede olduğu konusunda farklı rivayetler olsada Mihalıççık ilçeside Sarıköy’de bulunan türbede olduğuna inanılmaktadır. 
YUNUS EMRE külliyesi ile ilgili görsel sonucu
 İlk mezar 13. yüzyıla aittir. Daha sonra mezar podyum üzerindeki ikinci mezara , 3. olarak Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından mermer üzeri rumi palmet dekor işli lahit yaptırılarak monte edilmiştir. 

GÜRLEYİK ŞELALESİ VE KAMP ALANI
İlgili resim
Gürleyik Şelalesi, Mihalıççık ilçesinin Gürleyik Mahallesinde bulunmaktadır. Bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin, kamp,yürüyüş, piknik yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer.

Gürleyik köy merkezine yaklaşık 300 metre kadar uzaklıkta bulunan Gürleyik Şelalesi, köy halkı tarafından işletilmektedir. Mihalıççık ilçesine uzaklığı ise 27 km olan çevre iller tarfından keşfeilmemiş bir doğal zenginliktir.

ÇALÇI KÖYÜ CAMİİ VE ÇEŞMESİ
ÇALÇI KÖYÜ CAMİİ ile ilgili görsel sonucu
İlçenin 13 km kuzeyinde ki Çalçı mahallesinde bulunmaktadır. Caminin Osmanlı dönemine ait ve adının Babüsaade Ağası “Mehmet Ağa Camii” olduğu belirtilir. Cami kare planlı, tek mekânlı, kubbeli ve kubbe kasnağı çokgenlidir. Önünde üç kemerli, üç kubbeli son cemaat yeri bulunur.
Minaresi tektir.Çok kenarlı olarak inşaa edilmiştir minare. Mimari anlamda  16-17. yüzyıl Osmanlı camilerine benzemektedir. Son cemaat yerinin doğusundaki en dış sütunu, ibadet mekânının kuzeybatı köşesine birleştiren kemer üzerinde kuş evi geç devir özelliğidir. Halk arasında kuş evinin; caminin maketi olduğu rivayeti vardır. Caminin kıble tarafında ise güzel bir çeşme bulunur. Sivri kemerli aynasında 1850 tarihli bir yazıt ve altta iki adet niş bulunur. Kemer üstünde ve yanlarında rozet süsleri vardır. Çeşme tek oluklu olup hâlen soğuk su akmaktadır.

ÇATACIK ORMAN İÇİ DİNLEME YERİ
İlgili resim
4 hektar büyüklüğündeki alan, 1967 yılında tesis edilmiştir. Günübirlik kullanım tesisleri bulunmaktadır orman içinde. Eskişehir merkeze 93 km uzaklıkta, Çatacık, Eskişehir'e 85 km, Mihalıççık ve Alpu’ya 40 km uzaklıktadır. Sündiken Dağları’nın arasındaki bir yaylada bulunaktadır oraman. Çatacık Ormanlarında geyik üretme çiftliği bulunmaktadır. Ormanı ziyaretinizde geyikleri görmeniz mümkün.

YARIKÇI HAMAMI
Mihalıççık ilçesine 15 km uzaklıkta olan Yarıkçı’dadır. Selçuklular döneminden kaldığı bilinmektedir. Zaman içinde deforme olan binalar yıkılıp yeniden yapılmıştır. Yeşillikler içinde sessiz, sakin bir dinlenme ve şifa yeri olarakbilinmektedir.. Suları kükürtlü olup sıcaklığı 35 derecedir. Hamam binası suyun kaynağının üzerine yapılmıştır. 

Eskisehir.net
ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR


EskisehirMedia