Eskişehir Kültür Mirasları; Dede Korkut Parkı

     

2013 Eskişehir Kültür Başkenti Ajansı Kalıcı eserler kapsamında Eskişehir’in merkez ilçelerinden Odunpazarı ilçe sınırları içinde yapılmıştır Dede Korkut Parkı.

dede korkut parkı eskişehir ile ilgili görsel sonucu

İçinde kafelerin, yürüyüş parkurunun, park spor aletlerinin, park, çardakların bulunduğu Dede Korkut Parkı 12.552 metrekarelik bir alanda bulunmaktadır.

İlgili resim


Dede Korkut Parkının içinde Dede Korkut Anıt Duvarı da bulunmaktadır. Duvar da 2013 Eskişehir Kültür Başkenti Ajansı Kalıcı eserler kapsamında yapılmıştır.
Duvar 46 metre uzunluğundadır ve her iki cephesinde Dede Korkut Destanları’nın yer aldığı çini uygulaması, cephelerinin alt tarafında hikayeler bulunmaktadır.Duvarın ön cephesinde su sebili ve su perdeleri mevcut olup Türkiye'de ilk defa yapılmış bir sanat eseridir.
Dede Korkut Kimdir?


Dede Korkut (Korkut Ata), Oğuz Türklerinin eski destanlarında yüceltip kutsallaştırılmış; bozkır hayatının geleneklerini ve törelerini çok iyi bilen, kabile teşkilatını koruyan yarı-efsanevi bir bilgedir ve Türkler'in en eski destanı olan Dede Korkut Kitabı'ndaki hikayelerin anlatıcısı ozandır.Dede Korkut Parkı’nın adresi ise şöyle; Sümer Mahallesi, Aydınlıkevler Sok No:12, 26140 Odunpazarı/Eskişehir


Eskisehir.net

ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR