Eskişehir Kültür Mirasları; Alemşah Kümbeti

     
Eskişehir’e bağlı Sivrihisar ilçesinde bulunan Alemşah Kümbeti 1328  yılında imar edilmiştir. Konum olarak Ulu Camii’nin karşısında bulunan Kümbet Selçuklu mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Selçuluk döneminde türbeler kümbet olarak isimlendirilmektedir.

alemşah kümbeti ile ilgili görsel sonucu
Alemşah Kümbeti İlhanlıların Anadolu Selçuklu Devleti istilası zamanında yapılan Türk meclisidir aslen. Anadolu Valisi Sadrazam Çobanun oğlu Timurtaş Paşa tarafından öldürülen Sultan Şah için yaptırmıştır Kümbeti.

alemşah kümbeti ile ilgili görsel sonucu
İki katlı ve kare planlı  olan kümbetin ilk katı mumyalık, üst katı ise mescit olarak yaptırılmıştır. Kesme taş kullanılan binada yer yer tuğlalar da kullanılmıştır. 

alemşah kümbeti ile ilgili görsel sonucu
Binanın ilk katı olan mumyalıkta kapı süslemelerinde Selçuklu motifleri bulunmaktadır. Bu kısım 13 mermer kesme bloktan yapılmıştır ve her bölümde beş ayrı motif bulunmaktadır. Bu motifler; geçme yıldızlar, geometrik geçmeler örgü, çengel, balıktır.
Dış görünümü uvarlak gövdeli olan türbe içten kubbe, dışarıdan ise piremidal bir külah ile örtülüdür.

alemşah kümbeti ile ilgili görsel sonucu
Kapı üzerindeki mermer kitabede şunlar yazılıdır;
“Bu imareyi büyük emir ümeranın meliki, meali ve mekarimi sahibi hayır ve hasenet babası Melikşeh yaptırdı. Çalap tevkifini daim etsin ve cennet yolunu kolaylaştırsın. Bunu rahmeti ilahiyeye nail, sait ve gençlik çağında zulümle şehit edilen kardeşi Sultan Şah Binikir Baltu için yaptırdı. Allah afv mağfiret eylesin ve bunları cennetin ortasında (Cenneti Firdevse) iskan etsin. Yazan Vecibül Hatip’tir. Sene 728 göç yılı.”

İlgili resim
Ziyaret etmek isteyenler için Alemşah Kümbeti’nin adresi ise şöyle; Kubbeli Mahallesi, Alemşah Cd., 26600 Sivrihisar/Eskişehir

Eskisehir.net

ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR